Stanovnici Sigeta kažu da su napasne ptice već napadale ljude, ali najviše napada bilo je na pse, koje vrane čerupaju jer im dlaka treba za gnijezda.
Čerupaju pse, a najviše je gnijezda kod dječjeg vrtića
Najviše se ipak boje za djecu jer vrane imaju najviše gnijezda upravo uz dječji vrtić.
Kako bi taj problem riješili, odlučili su dovesti sokola ili jastreba da rastjera vrane. Kažu da je takvo rješenje najjeftinije, ali i prirodno, a smanjit će populaciju vrana i vratiti ravnotežu u ekosustav, tvrdi potpredsjednica Udruge građana Siget, Gordana Pasanec za Jutarnji list.
'Ne želimo da vrane nestanu nego da se vrate ptice koje su one rastjerale. Ovime ne stradava niti jedna životinja i efikasnije je od rušenja gnijezda koje trenutačno radi Zrinjevac, jer se time među vranama stvara agresija', kaže Pasanec i dodaje da se još čeka odgovor i dozvola od Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zaštite okoliša.
Trošak bi bio oko 200 kuna, a sokolar bi došao u naselje preko zime i nekoliko puta pustio sokola ili jastreba kako bi rastjerao vrane.
Sokolari: Jastreb neće ubiti vrane, samo će ih potjerati na neko drugo mjesto
Sokolari tvrde da tom metodom niti jedna ptica neće stradati jer jastrebovi ne ubijaju vrane.
'Vrane su jako inteligentne i kad shvate da se na njihovu teritoriju nalazi predator, neće tamo imati gnijezda. Odletjet će dalje u potrazi za sigurnijim područjem. Ako sokolar često dolazi u kvart i jastreb je s njim, vrane će se preseliti na neko sigurnije područje', rekao je sokolar Željko Šumatić
Sličan problem s vranama imaju građani cijelog Novog Zagreba. I u Dugavama, Kajzerici, Vrbiku i Remetincu klupe su pune ptičjeg izmeta, vrane stvaraju veliku buku pa ljudi ne otvaraju prozore, a već dugo izbjegavaju jedan park u kojem vrane dominiraju.
Gordana Pasanec iz Sigeta nada se da će se njihovo rješenje uz pomoć sokolara primijeniti i u drugim kvartovima.
Naime, u gradu ima čak 23 tisuće vrana, a iz Gradske uprave najavljuju da će i Grad poduzeti mjere za rješavanje ovog problema, a pomoći će i financijski.
'Još uvijek nije odlučeno hoće li se provedba povjeriti nekoj ustanovi ili nekome iz lovačkog saveza, ili ćemo pak angažirati nekog trećeg. O tome ćemo kada Program bude usvojen. Sigurno je da će Grad plaćati sve što se radi, ako procjena bude da je najbolji način za smanjenje broja vrana sokolar, onda ćemo platiti sokolara', rekao je za Jutarnji list pročelnik Gradskog ureda za poljoprivredu, Emil Tuk.