Srezane upisne kvote najpopularnijim fakultetima

Senat Sveučilišta u Zagrebu odlučio je smanjiti broj upisnih mjesta za predstojeću akademsku godinu.

14.3.2012.
11:54
VOYO logo

Prema odluci Senata Sveučilišta u Zagrebu, na fakultete će se u akademskoj godini 2012./2013. moći upisati 12.500 studenata. 10.565 upisnih mjesta predviđeno je za redovite studente. Uzimajući u obzir prošlogodišnje kvote na Sveučilištu u Zagrebu i Društvenom veleučilištu, radi se o smanjenju od 903 upisna mjesta.

Pravni fakultet smanjio je broj upisnih mjesta za 332 (od čega se 250 odnosi na programe bivšeg Društvenog veleučilišta). Ekonomski fakultet smanjio je broj upisnih mjesta za 260, na Fakultetu organizacije i informatike ih je 90 manje, Učiteljskom fakultetu 60, Fakultetu političkih znanosti 40, Katoličko-bogoslovnom fakultetu 33 i Hrvatskim studijima 25.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više mjesta na Veterinarskom i Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu

Do smanjenja upisnih kvota doći će i na Kineziološkom fakultetu, ali će o tome odluka biti donesena za dva tjedna. Smanjene upisne kvote su i kod Šumarskog fakulteta (za 40), Tekstilno-tehnološkog fakulteta (za 20), te Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta (za 10 mjesta). Do povećanja od po 20 mjesta doći će kod Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta te Veterinarskog fakulteta.

"Smanjenje upisnih kvota rezultat su usklađivanja s potrebama na tržištu rada, ali i procjenama fakulteta o kapacitetima koji uvjetuju kvalitetu rada", pojasnila je prof. Vesna Vašiček.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riješen problem studija psihologije i komunikologije

Rektor Aleksa Bjeliš kazao je pak da je Senat prihvatio participaciju studenata u školarinama kao i prošle godine, te naglasio da je riješen problem vezan uz studij psihologije i komunikologije na Hrvatskim studijima.

"Ministar je odobrio zapošljavanje devet docenata. Četvero će raditi na Hrvatskim studijima, a petero i na Hrvatskim studijima i na Filozofskom fakultetu. Sad ćemo raspisati natječaj za te ljude. Time se ispunjavaju uvjeti za rad, pa će ministar potom izdati dopusnicu za rad. Tako će se studenti na taj studij moći normalno upisati. Slično smo riješili i problem komunikologije za koju zapošljavamo još dva kadra", kazao je Bjeliš dodajući kako će se ići prema ideji da se dva studija psihologije ujedine.

Niti jedan redovni student neće plaćati školarinu?

Rektor je komentirao i najave iz Ministarstva po kojima je država za subvencioniranje školarina ove godine predvidjela 52 milijuna kuna više na temelju čega niti jedan redovni student više ne bi trebao plaćati školarinu.

"Mi smo također primijetili tu izjavu i s obzirom na to očekujemo aktivan pregovarački proces", kazao je Bjeliš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Medicina na mukama

Dekan Medicinskog fakulteta Davor Miličić je pak kazao kako je Ministarstvo još 2009. pristalo financijski pomoći fakultetu da bi primio veći broj studenata i zaposlio više kadrova, ali da do danas po tom pitanju ništa nije realizirano.

"Liječnička struka je deficitarna i ako se nastavi ovakva situacija, morat ćemo uvoziti liječnike. Stoga tražimo da naša veća kvota od 300 studenata ostane i za ovu godinu i da svi studiraju za potrebe društva, a ne za vlastite potrebe", kazao je Miličić dodajući da i 50 studentica Sveučilišnog studija sestrinstva također plaćaju školarine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo