Budući da su sredstva protiv komaraca skupa (najtraženija vrsta preparata stoji od 55 do 75 kuna), a budući i da će problem s komarcima vjerojatno trajati čitavo ljeto, Glas Slavonije je objavio savjete kako si sami možete pomoći i riješiti se ovih napasti.
Planirajte izlaske: Ako je moguće, organizirajte svoje aktivnosti na otvorenome u doba kada komarci nisu toliko aktivni, a najaktivniji su u sumrak i zoru.
Rabite ventilator: Pomoću ventilatora uistinu ćete lako držati komarce dalje od svojega tijela. Postavite ga na mjesto da puše od vas, a ne u vas, i komarci neće moći doći do vaše kože. Komarci slabo lete i nisu u stanju obraniti se od puhanja ventilatora.
Mudro odaberite odjeću: Odjenite udobnu odjeću svijetle boje. Također je preporučljivo da odjenete odjeću gušćeg tkanja kako biste spriječili prodiranje komarca kroz tkaninu, ali jednako će učinkovito biti i slojevito odijevanje.
Proizvodi za zaštitu: Većina proizvoda za zaštitu od komaraca sadrži DEET (dietiltoluamid), koji štiti od uboda komaraca. No budite sigurni da ga pravilno primjenjujete jer inače zaštita neće biti učinkovita i morat ćete ponavljati postupak. Kada je riječ o odabiru proizvoda, za odrasle uzmite onaj koji sadrži 30 posto DEET-a, a za djecu se posavjetujte s pedijatrom. Najvjerojatnije će vam preporučiti proizvod s deset posto DEET-a. (za djecu od rođenja pa sve do navršene dvije godine nije uputno rabiti bilo koji preparat protiv komaraca).