U zgradi BiH parlamenta u Sarajevu sastanak su održali ministri zemalja u regiji. Sporan je hrvatski Pravilnik o inspekcijskom nadzoru i kontroli usklađenosti voća i povrća s tržišnim standardima u Republici Hrvatskoj, zbog čega je Srbija najavila protumjere, ali, ističe njihov ministar Rasim Ljajić, to je posljednja opcija.
"Mi možemo uvesti protumjere, ali želimo izbjeći tu soluciju, jer bi to štetilo našim odnosima, poduzetnicima i potrošačima. Jer ovo što je Hrvatska napravila, ovu vrstu protekcionizma, platit će hrvatski potrošači jer će kupovati skuplju robu od one koja je dosad uvožena u Hrvatsku", izjavio je Ljajić,ministar vanjske i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije.
Zemlje u regiji imaju tri mogućnosti, otkrio je Ljajić. "Želimo iscrpiti sve mogućnosti koje imamo na raspolaganju. Prva mogućnost je bila da riješimo spor, druga je Europska komisija, treća su protumjere.
Pokušat će, dakle, riješiti spor i usuglasiti visinu naknade s visinom kakva je u drugim zemljama EU-a. "Prijedlog je da se ove mjere ukinu jer su protivne Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju te principima Svjetske trgovinske organizacije. Drugi korak je revidiranje mjera i usuglašavanje cijena ovih taksi s cijenama koje važe u Europskoj uniji. Prosjek u zemljama EU-a za provođenje ovih mjera je 17,5 eura. Ukoliko u jednom kamionu imate tri vrste voća, vi plaćate tri puta 270 eura za fitosanitarni nadzor odnosno kontrolu tog voća i povrća", izjavio je Ljajić.