Srbija nam krade pacijente

Medicinski turizam sve češći je izvor prihoda zemalja diljem svijeta.

16.4.2010.
12:38
VOYO logo

Prošle sezone strani su turisti u Hrvatskoj ostavili više od šest milijardi kuna, a od toga su na medicinske usluge potrošili manje od 0,5 posto.

S obzirom na hrvatski potencijal u obliku medicinskih kapaciteta i kadrova, ta svota mogla bi biti i puno veća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo je medicinski turizam sve češći izvor prihoda zemalja diljem svijeta, a u Hrvatskoj ga pokušava aktualizirati Udruga za razvoj medicinskog turizma.

Hrvatska bi mogla ponuditi i svoj medicinski kadar, te uz mala ulaganja ostvariti popriličnu korist, no niti to nije baš lako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moramo realno sagledati koje turiste možemo očekivati. Nije dovoljno ponuditi samo noćni život. Moramo imati na umu što je važno jednom 70-godišnjaku ako dođe na odmor i 'zašteka' mu srce", ističe dr.sc. Miljenko Bura, predsjednik Udruge za razvoj medicinskog turizma.

Prvo bi trebalo poraditi na zdravstvenoj zaštiti turista, odnosno pružiti adekvatnu zdravstvenu skrb svakom, a iz toga se može razviti, ističe Bura, medicinski turizam, piše Večernji list.

"Turisti koji imaju novac, dolaze često izvan sezone, a kako su to uglavnom osobe treće životne dobi, njima treba adekvatna zdravstvena skrb", kaže Bura.

Dok wellness centara u državi ne nedostaje, činjenica je da u tim ustanovama nedostaje medicinskog kadra. Naime, uz mala ulaganja u osobe s medicinskim znanjima umjesto terapeuta sa završenim tečajevima, wellness centri mogli bi pružiti kvalitetnu uslugu pod medicinskim nadzorom, kakva je nužna posebno kod starijih turista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podaci o postotku dobiti ostvarene zasebno od stomatoloških usluga strancima, estetskih operacija, te ostalih usluga poput ortopedskih za Hrvatsku nisu poznati.

"Mi još uvijek nismo priznati kao takva destinacija, pa se ljudi još uvijek javljaju individualno", kazao je Bura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se točne brojke ne znaju, stručnjaci procjenjuju da 40 posto svih zdravstvenih intervencija na koje stranci dolaze u Hrvatsku otpada na stomatološke usluge, a zatim slijede estetske operacije.

Dok hrvatska Udruga za razvoj medicinskog turizma ide uz mnogo truda malim koracima naprijed, u Srbiji su prilike mnogo bolje.

"Krenuli smo u isto vrijeme, ali je država jače stala iza njih. Oni dovode strance da ih educiraju, nude sve kapacitete, javne i privatne. Srbija nam predstavlja jaku konkurenciju", kaže predsjednik udruge dr. sc. Miljenko Bura, piše Večernjak.

Prethodni članci:

arti-201003250675006 arti-201002240023006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo