Prošle godine podigla se bura u Srbiji i Crnoj Gori kada je podgorička vlast donijela odluku da u Knin na obilježavanje "Oluje" pošalje svog predstavnika. Čini se da će se ove godine dogoditi isto, a Srbi su navodno bijesni zbog toga, javlja Blic. Potvrdu dolaska crnogorskog predstavnika u Knin povogodom 24. obljetnice ove vojno-redarstvene akcije dalo je Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore.
"U skladu s uobičajenom diplomatskom praksom, a pogotovo između saveznika unutar NATO-a, diplomat iz ambasade bit će i ove godine prisutan na događaju", odgovor je crnogorskog Ministarstva vanjskih poslova.
'Tamo pjeva jedan Thompson slaveći ideologiju iz Drugog svjetskog rata'
Poslanik Demokratskog fronta u crnogorskoj Skupštini, Jovan Vučurović, burno je reagirao na informaciju o sudjelovanju crnogorskog predstavnika na obilježavanju "Oluje".
"Prisustvovati skupu na kojem se slave etnička čišćenja, ustaški zločini u 'Oluji', 'Bljesku', Medačkom džepu i drugim je ponižavajuće za Crnu Goru. Tamo pjeva jedan Thompson i njemu slični, slaveći ideologiju iz Drugog svjetskog rata koja je pobila milijun Srba, Roma i Židova. Slave se i oni koji su pobili naše ljude iz nikšićko-šavničke grupe u splitskoj 'Lori' na najmonstruozniji način", rekao je Vučurović.
'Skandalozan potez, Crnogorci su sudjelovali u ratu kao i Srbi'
Savo Štrbac iz Dokumentacijsko-informativnog centra "Veritas" komentira da je ovo neprimjeren potez Crne Gore. On drži da je skandalozno što crnogorski predstavnik ide na proslavu "Oluje" jer su, kako kaže, "upravo Srbija i Crna Gora činile istu državu u vrijeme rata".
"Hrvatska je tužila SRJ za genocid, a Crna Gora je bila dio te iste države. Čini mi se da je cilj ovakvog poteza jasan, a to je ulizivanje i dodvoravanje Hrvatskoj čiji im je glas potreban za ulazak u Europsku uniju. Svi znamo da su Crnogorci bili žestoki ratnici u tom ratu, osobito u području juga Hrvatske , a sad idu na obilježavanje 'Dana pobjede'", rekao je Štrbac za Blic.
Crnogorci ovu, barem kako Srbija smatra, diskutabilnu odluku pravdaju činjenicom da je Crna Gora samostalna i suverena država, Štrbac drži da taj je taj potez s moralne točke gledišta nije ispravan prema Srbiji.
"Nesporno je da su oni sada suverena i samostalna država i tako i idu u Hrvatsku. Imaju pravo da rade što hoće, a i Srbija im nista ne može zabraniti, ali ovo je pitanje više koliko je to moralno i koliko je to bratski prema Srbima s kojima su bili zajedno tijekom, a i poslije rata", kaže Štrbac.
Već drugu godinu zaredom Crnogorci dolaze na obilježavanje 'Oluje'
Ovo je druga godina zaredom da Crna Gora šalje predstavnika koji u ime te države prisustvuje "Oluji". Blic piše da se obilježavanju "Oluje" odaziva rijetko tko iz regiona te još manje iz Europe. Crnogorci govore da je ova odluka dio dobrosusjedskih odnosa s Hrvatskom. Napominju da "ne žele voditi tuđe bitke, kao ni slaviti bilo čije pobjede ili poraze".
Srpski mediji navode da je Crna Gora ovim potezom ipak izabrala stranu pa poslala svog pukovnika Ivana Mašulovića iz Nikšića u Knin, koji je tada bio na funkciji vojno diplomatskog predstavnika - izaslanika obrane u Hrvatskoj. Tada su objasnili da je u Kninu boravio na poziv domaćina "u skladu s uobičajenim diplomatskim protokolom".
Blic potez Crne Gore naziva "prst u oko Srbiji".