Pojačane su kontrole u kafićima i restoranima, koji na otvorenim terasama mogu posluživati goste, a problem stvaraju neke zatvorene terase zatvorene. Otvorenom terasom smatra se ona koja ima otvoreno više od polovice pripadajućih stijena te se sve manje od toga može nazvati kršenjem mjera, javlja HRT.
Razmak između stolova često nije prema propisima, a gosti su bez maske. U Šibeniku su Mnoge su terase više pune nego prazne, maske se ne nose, ali drži se razmak. "Jedino za toalet ljudima treba napomenuti da stave masku, svi se drže mjera", kaže konobar Adrian Popović.
Heretički zatvorene terase
Međutim, dok jedni paze, drugi očigledno krše mjere. "Konobar poslužuje te terase, hermetički zatvorene, one su pune, ja ne znam kako će to sve skupa proći", komentira jedan Šibenčanin.
U Karlovcu je jedan slučaj zatvorene ostakljene terase prijavljen Civilnoj zaštiti. U Stožeru civilne zaštite Karlovačke županije nadaju se da će češćim kontrolama ljude natjerati da se pridržavaju mjera.
Dario Čavlović iz Civilne zaštite grada Karlovca kazao je za Potrošaki kod da Civilna zaštita gleda da je terasa otvorena "preko 51 posto" te da postoji razmak između stolova. Dodao je da se ljudi većinom pridržavaju mjera, ali u slučaju da pojedinci spoje stolove dobiju opomenu.
Vlasnici kafića postaju Covid redari. "Izmaknemo stolove i stolice tako da oni ni nemaju sa čime puno smanjivati taj razmak", kaže vlasnik ugostiteljskog objekta Domagoj Sablić.
Kontrola pred vrtićima
Dva puta dnevno kontroliraju se i pekare, mesnice, kladionice, restorani, kao i javne ustanove. Čavlović kaže kako će jedna ekipa stajati i pred vrtićima da kontrolira nose li roditelji maske.
Stožer civilne zaštite Karlovačke županije osnovat će još jedan tim za kontrolu provođenja mjera. S obzirom na to da u toj županiji broj oboljelih raste odluka je da se maske nose i na otvorenom gdje se okuplja veći broj ljudi.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.