SLAVONAC VOZIO S 4,19 PROMILA! /

Zaustavila ga policija i odvezla u bolnicu, takva koncentracija alkohola može dovesti do smrti

Image
5.5.2016.
12:02
VOYO logo

Policija je u četvrtak izvijestila kako je pijanog vozača zaustavila jučer poslijepodne u Sibinju kod Slavonskog Broda, a alkotestom je u njegovu organizmu očitana koncentracija alkohola od 4,19 promila.

Vozač je isključen iz prometa i prevezen u bolnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koncentracija od 4 i više promila može dovesti do kome i moguće smrti zbog prestanka disanja, vrlo niskog krvnog tlaka ili gušenja tijekom povraćanja zbog nepostojanja refleksa kojim bi se tekućina iskašljala iz pluća.

Rekorderi po promilima

U hrvatskoj praksi zabilježeno je nekoliko slučajeva smrtonosne razine alkoholiziranosti iznad pet promila. Među njima su Križevčanin koji je 2002. uhvaćen za volanom s 5,68 promila, 50-godišnjak kojem je policija u Zagrebu izmjerila 5,32 promila i 42-godišnji traktorist kojeg su samoborski policajci uhvatili s 5,27 promila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema tablici trovanja alkoholom koju objavljuje portal plivazdravlje.hr, prisutnost do 0,3 promila ne uzrokuje gubitak koordinacije, a osoba osjeća laganu euforiju i gubitak sramežljivosti. Od 0,4 do 0,6 promila osoba se osjeća veselo, opušteno, smanjuju se prepreke u ponašanju, pojavljuje se osjećaj topline i euforije, manje smetnje u razboritosti i sjećanju te smanjenje opreza. Emocije mogu biti intenzivnije, a ponašanje postati preuveličano.

Image

Od 0,7 do 0,9 promila dolazi do laganih smetnji u ravnoteži, govoru, vidu, vremenu reakcije i sluhu pri čemu dolazi do smanjene mogućnosti procjene i samokontrole i smetnji u razboritosti i sjećanju. Osoba vjeruje kako funkcionira bolje nego što je to slučaj. S prisutnošću od jednog do 1,25 promila javljaju se značajne smetnje u motornoj koordinaciji i gubitak pravilne procjene. Mogu se javiti teškoće u govoru te smetnje u ravnoteži, vidu, vremenu reakcije i sluhu, a dolazi i do euforije.

Iznad 3,5 promila stanje kao pod anestezijom

Kod koncentracije od 1,3 do 1,5 promila javljaju se velike smetnje u motoričkim funkcijama i manjak fizičke kontrole, vid postaje zamućen i dolazi do značajnog gubitka ravnoteže. Smanjuje se stanje euforije i nastupa emocionalno stanje tjeskobe, depresije i nemira. U takvom stanju dolazi do ozbiljnih smetnji u procjeni i shvaćanju. S prisutnošću od 1,6 do 1,9 promila prevladava stanje tjeskobe, depresije i nemira, može se javiti mučnina.

Dva promila dovode do osjećaja zbunjenosti, izgubljenosti i dezorijentiranosti. Osoba može trebati pomoć kako bi ustala ili hodala. Ako dođe do ozljede, moguće je da osoba to ne osjeti. Pri toj razini alkohola kod nekih ljudi javlja se mučnina i povraćanje. Može doći do smetnji s refleksom povraćanja, pa čak i gušenja. Moguća su razdoblja kojih se osoba ne sjeća. S više od 2,5 promila dolazi do ozbiljnih smetnji u svim mentalnim, fizičkim i osjetilnim funkcijama. Povećan je rizik od gušenja pri povraćanju i ozljeda pri padu ili drugim vrstama nesreće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osoba s 3 promila pada u stanje stupora u kojem ne shvaća gdje se nalazi. Može doći do nagle nesvjestice i težeg buđenja iz tog stanja. Iznad 3,5 promila moguća je koma. To stanje jednako je razini kirurške anestezije.

S 4 promila i više dolazi do kome i moguća je smrt zbog prestanka disanja, vrlo niskog krvnog tlaka ili gušenja tijekom povraćanja zbog nepostojanja refleksa kojim bi se tekućina iskašljala iz pluća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo