Uoči današnje sjednice Skupštine Grada Zagreba na kojoj se raspravlja o kontroverznom Generalnom urbanističkom planu (GUP), stranka gradonačelnika Milana Bandića i HDZ podnijeli su mnoštvo amandmana. O tome što se zapravo krije iza toga, oglasilo se Društvo ahitekata Zagreb (DAZ).
Priopćenje objavljeno na njihovoj mrežnoj stranici prenposimo u cijelosti.
'Nemaju žeju i volju za dugoročan razvoj grada'
"Zastupnici Skupštine Grada Zagreba danas 6.2.2020. godine, neposredno pred sjednicu Skupštine grada Zagreba, podnijeli su cijeli niz amandmana na Konačni prijedlog izmjena i dopuna GUP-a. Konačni broj predloženih amandmana je 91. Tako se nešto još nikada nije dogodilo prilikom izglasavanja ikojeg plana u Hrvatskoj, a samo po sebi govori i o (ne)kvaliteti prijedloga Izmjena i dopuna GUP-a.
Ovakvo korištenje zastupničkih prava, obveza i ovlasti, kojima se mijenja značajna površina zaštitnih zelenih površina u stambene i mješovite, ukazuje na činjenicu da gradski zastupnici ne promatraju ili nemaju želju i volju za dugoročan razvoj grada, nego su vođeni partikularnim interesima pojedinaca, bez sagledavanja grada u cjelini. Amandmanskim izmjenama, gradski zastupnici isključuju participaciju javnosti iz bitnih odluka u planiranju grada što je kršenje jednog od temeljnih načela prostornog planiranja te u potpunosti ukidaju stručnost kao osnovu prostornog planiranja.
U obrazloženjima amandmana nije vidljiv niti jedan stručno utemeljen argument koji proizlazi iz analize i studije prostora ili potreba građana i grada.
'Zapuštenost ne može biti argument za betonizaciju'
Posebice je to vidljivo na primjeru predložene prenamjene dijela zelenog prostora desetljećima čuvanog za centralni park Novog Zagreba, uz zapadni dio Ulice Savezne Republike Njemačke, u mješovitu namjenu. Ovim prijedlogom, gradski zastupnici prekidaju još jedan, možda i najbitniji, urbanistički potez koji je Novom Zagrebu trebao i bio jedan od ključnih identiteta. Zapuštenost i neuređenost prostora ne može biti argument za betonizaciju i izgradnju.
Jednim od amandmana traži se i povećanje dozvoljenog koeficijenta iskoristivosti na parcelama u donjem gradu s nadzemnog koeficijenta 3 na 4,5, odnosno povećanje za 50%. To povećanje govori u smjeru izgradnje nebodera u donjogradskim prostorima za koje već dana osjećamo nemogućnost prihvata prometne infrastrukture, a jasna nova rješenja nisu predviđena. DAZ, zajedno s ostalim strukovnim organizacijama radi na detaljnoj analizi svih amandmana te priprema svoj sveukupni stav, ali prema prvim utiscima, jasno je kako se amandmanima drastično mijenja slika grada. Prijedlogom ovih amandmana gradski zastupnici kao da su iznad već i ovako kontraverznog i neprihvatljivog GUP-a iscrtali jedan još noviji i neprihvatljiviji GUP", stoji u priopćenju Društva arhitekata Zagreb.