Predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov posjetio je BiH i s najvišim dužnosnicima razgovarao u Sarajevu. Usuglasili su se kako je u interesu obiju zemalja jačati međusobnu suradnju i stabilnost u regiji te da unutarnje probleme u BiH treba rješavati dogovorom u interesu jednakopravnosti tri konstitutivna naroda, a Petrov je zanijekao da je u razgovoru s predsjedateljem Vijeća ministara kazao da Hrvatska ne podržava dodatni entitet jer, kako kaže, to pitanje uopće nije niti spominjao.
U izjavi hrvatskim medijima nakon odvojenih susreta s članovima Predsjedništva BiH te s predsjedateljem Vijeća ministara Denisom Zvizdićem Petrov je kazao kako je svojim sugovornicima poslao jasnu poruku da je Hrvatska protiv svakog secesionizma i unitarizma, a za punu ravnopravnost konstitutivnih naroda. Iz Zvizdićevog je ureda kasnije priopćeno da je Petrov nakon njihova razgovora u Sarajevu rekao da 'Hrvatska poštuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, ravnopravnost tri konstitutivna naroda, ali i da ne podržava stvaranje dodatnog entiteta u BiH'.
Most: 'Izjava Bože Petrova je izmišljena'
Iz ureda za odnose s javnošću Mosta priopćili su kako je ured predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića 'izmislio izjavu Bože Petrova da je on protiv stvaranja novih entiteta', piše N1.
U Mostu tvrde kako je Zvizdićev ured izdao priopćenje u kojem stoji nešto što Petrov nije izjavio, o stvaranju novog entiteta u BiH. Dodaju da su Petrov i Zvizdić kontruktivno razgovarali, ali da fokus razgovora uopće nije bilo nešto o trećem entitetu, pa se Petrov tako, kažu u Mostu, nije izjasnio niti za, niti protiv toga.
'Petrov je, kao predsjednik Hrvatskog sabora, istaknuo da podržava BiH na njenom europskom putu, te da se zalaže za federalizaciju koja će biti osnova za ravnopravnost tri naroda', kaže se u Mostu. Ističu da je Božo Petrov govorio o izmjenama Izbornog zakona koji bi Hrvatima u BiH trebao omogućiti vraćanje glasačkog prava u ustavne okvire i izbor legitimnih predstavnika vlasti u skladu s Daytonskim sporazumom, piše N1.
U priopćenju Mosta se dodaje da bi bilo kakav razgovor o unutrašnjim političkim temama u BiH bio neumjesan, s obzirom na to da je Petrov političar susjedne države u kojoj je i predsjednik Sabora.
Zvizdić 'neugodno iznenađen'
Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić demantijem je "neugodno iznenađen", objavljeno je danas iz njegova ureda.
"Neugodno smo iznenađeni neargumentiranim demantiranjem jednog dijela razgovora, ili preciznije izjave uvaženog gospodina Petrova da ne podržava stvaranje novih entiteta u BiH, koja je izrečena kao nastavak njegove prethodne izjave kojom je gospodin Petrov podržao suverenitet i teritorijalni integritet BiH. Takvu izjavu smo svi prisutni, a sastanak nije bio 'u četiri oka' nego je istom nazočio veliki broj osoba, posebno zapazili i akcentirali i istu smo vrlo blagonaklono doživjeli jer nas je u tome trenutku dodatno uvjerila u prijateljski stav i odnos Republike Hrvatske prema Bosni i Hercegovini", stoji u izjavi dostavljenoj Hini.
U Zvizdićevu uredu i nakon toga inzistiraju na tvrdnji da je Petrov spornu konstataciju ipak iznio na zajedničkom sastanku.
"Priopćenje je utemeljeno na autentičnim izjavama sudionika sastanka", stoji u izjavi koju potpisuje Zvizdićeva savjetnica za medije Amela Mulavdić.
Denis Zvizdić i Andrej Plenković
Dio razgovora, kako je navedeno, odnosio se i na amandmane koje su na prijedlog izvještaja Europskom parlamentu o BiH podnijeli hrvatski europarlamentarci s fokusom na značenje i ciljeve pojma federalizma.
Zvizdić je jasno rekao da je pojam federalizma prihvatljiv samo ako je sinonim za principe i standarde europskog regionalizma koji su temeljeni na ekonomskim, prometnim i socijalnim kriterijima te je objasnio da se princip federalizma u BiH doživljava kao etnonacionalni princip novih teritorijalnih podjela, što bi u praksi potkopalo postojeću ustavnu strukturu BiH, a time i njen reformski i europski put.
Kako je navedeno, Zvizdić je u tom dijelu razgovora posebice istaknuo da je prijedlog stvaranja novog entiteta, odnosno nove federalne jedinice koja bi nastala „federalizacijom Federacije BiH“, dok bi entitet RS ostao nedirnut, potpuno neprihvatljiv kao model buduće unutarnje administrativne reorganizacije BiH kada i ako do nje dođe, pri čemu "nitko od prisutnih sudionika sastanka nije osporio izrečeno stajalište i obrazloženje, poslije čega je i slijedila izjava predsjednika Petrova koja se sada različito interpretira".
Petrov: 'Sve su provokacije!'
O cijeloj se situaciji danas u Mostaru oglasio i Petrov. Na pitanje novinara je li zaista rekao da Hrvatska ne podržava stvaranje novog entiteta u BiH nije jasno odgovorio s 'da' ili 'ne', već je rekao da se radi o provokacijama 'iz razloga što nekima nije u interesu da se postigne dogovor', prenosi N1.
'Za mene je izuzetno važno i uvijek ću zastupati interese građana cijele BIH. Možda nekima nije u interesu, ali većini ljudi s kojima sam se jučer sastao u interesu je i stabilnost i sigurnost i opet ću ponoviti ono što je najvažnije jest da politički predstavnici sva tri konstitutivna naroda sami nađu model koji im više odgovara i koji će uključiti punu ravnopravnost sva tri naroda. Mi ćemo kao prijateljska država biti partner i pomoći na tom putu', rekao je Petrov.