U medije je s pričom izišla njegova ogorčena majka što je pak potaknulo još jednu polemiku oko toga koliko su zapravo plaže pod koncesijom dostupne svim građanima.
"Moj sin, s obzirom na to da je školarac, ne može si priuštiti da kod svakog odlaska na kupanje iznajmi ležaljku i kupi sok u kafiću na plaži. Međutim, on se ima pravo kupati u moru, u gradu u kojem živi", rekla je majka mladića za Novi list.
Nažalost, slučaj u Opatiji nije jedini koji prikazuje negativna iskustva građana koji se odluče kupati na plažama pod koncesijom.
20.07.2015., Opatija - Novootvorena plaza Lido Bevanda beach resort primila je prve goste koji uz more i lezaljke mogu uzivati i u bogatoj ugostiteljskoj ponudi hrane i pica. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
Mnogima se tako događa da, zbog nedovoljnog poznavanja svojih prava ili Zakona o koncesijama, budu istjerani s plaže.
Zakon je, međutim, jasan. Boravak na plaži i kupanje ne može biti uvjetovano konzumacijom pića ili najmom ležaljki i suncobrana. Takvi postupci koncesionara su nezakoniti i nisu u skladu s uvjetima po kojima je izdana koncesija, a pravni stručnjaci dodaju kako se i, prema Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, ne može naplaćivati ili ograničavati pristup plažama.
Dakle, koncesionari ne mogu uvjetovati boravak na plaži korištenjem ležaljki uz plaćanje ili konzumacijom jela i pića, a u slučaju da se to dogodi, građani ih mogu prijaviti nadležnom tijelu za kontrolu koncesionara, odnosno Povjerenstvu za praćenje izvršavanja ugovora o koncesijama, piše Novi list.
U slučaju da se koncesionari ne pridržavaju ugovorenih odredbi koje su u skladu sa Zakonom o pomorskom dobru može im se dogoditi da ostanu i bez koncesije.