Podsjetimo, protiv studentica je pokrenut stegovni postupak. Iste su dobile opomenu pred iskljucenje te suspenziju od sest, devet i 12 mjeseci.
Da bi stvar bila jos cudnija, Stegovno povjerenstvo ih nije pozvalo na raspravu kako je propisano Pravilnikom o stegovnoj odgovornosti studenata, nego su im mjere odredili iza leda. Potom su na kucnu adresu dobile odluku o izricanju stegovne mjere u kojoj je citiran clanak Pravilnika kojeg navodno nisu prekrsile.
Cijeli je slucaj izazvao brojne reakcije i na nasem portalu, a na njega je reagirao i poznati dugogodisnji uspjesni poduzetnik Sasa Cvetojevic, koji je u posljednje vrijeme i drustveno angaziran.
Nepotrebno i drasticno
''Potpuno nepotrebno i predrasticno kaznjavanje. Opomena bi bila vise nego dovoljna. Da ne kazem da bi na Ekonomskom fakultetu mogli razmisliti o tome da su studenti korisnici/kupci njihovih usluga pa i onih na referadi. Od kad sam ja studirao, referada je jedna od najlosijih strana fakulteta. No, treba ubit glasnika. Ne uvesti red u referadi. Sram vas bilo!'', grmi Cvetojevic na Facebooku te poziva i na konkretnu akciju.
''Pozivam studentice koje su suspendirane da mi se jave! Potrudit cu se da im pomognem i ako treba platim odvjetnika ili pomognem da se pokrene postupak. Ovo ne smije zavrsiti ovako!!! Sram me, jer to je i moj faks. I zasto kazne njima? Zato sto su komentirale vulgaran komentar? Rekle su ono sto je cinjenica i umjesto da se pozove na red nekog iz referade, one dobiju po nosu'', kaze Cvetojevic.
Poduzetnik smatra kako prica ne smije stati samo na ovome te da ovaj slucaj treba posluziti kao primjer.
'Imaju biti nasmjeseni i usluzni'
''Ovo treba podijeliti neka vide i drugi studenti. To je i jedan od razloga zasto nam Sveuciliste svake godine prolazi losije na listama. One nisu pisale originalni komentar. Ovdje idu donom na one koji im kazu realnu sliku. A ako jos pri tome nisu postivali proceduru, onda im se ne smije pustiti da ovo prode. Studenti su vazni, ne referada. Ne zaposlenici. Studenti pa profesori, a ovi administrativci su samo servis jednima i drugima. I imaju biti nasmjeseni i usluzni. Odgovarati na primjedbe studenata, cak i ako dodu na ovaj nacin'', zakljucuje Cvetojevic.
Na stranu studentica stao je i studentski pravobranitelj Ivan Tomljenovic. Osim sto je apsurdno da se stegovni postupak pokrene zbog komentara na Facebooku, cijeli postupak, kao i izricanje stegovnih mjera u obliku opomene pred iskljucenje i vise mjeseci suspenzije, prema Tomljenovicu odvio se uz krsenje Pravilnika o stegovnoj odgovornosti studenata, kao sto su i same studentice kaznjene za nesto sto nisu ucinile.
Ekonomski fakultet se oglasio priopcenjem za medije. Izmedu ostalog su naveli kako je postupak jos uvijek u tijeku. Zanimljivo je da se u priopcenju ne navodi je li doslo do krsenja Pravilnika od strane Fakulteta jer studentice nisu pozvali na raspravu prije nego sto su odredili stegovnu mjeru.
Priopcenje prenosimo u cijelosti.
"S obzirom na brojne medijske upite oko clanka koji je objavljen 8. prosinca 2014. na portalu Srednja.hr pod naslovom 'Studentici EFZG-a onemogucen zavrsetak studija zbog komentara na Facebooku', a kojeg su prenijeli i drugi mediji, zelimo vas izvijestiti o slijedecem:
Kao prvo zelimo iskazati zaljenje sto je doslo do ovakve situacije, no ne mozemo ignorirati kada se kroz drustvene mreze narusava dignitet ljudi u bilo kojoj organizacijskoj jedinici Fakulteta te reputacija samog Fakulteta.
Zelimo naglasiti da je Uprava Ekonomskog fakulteta – Zagreb, na celu s dekanom prof. dr. sc. Lajosem Zagerom, oduvijek davala podrsku i imala razumijevanja za studente koji su i razlog sto postojimo i sto nije samo puka izjava vec i dio nase organizacijske kulture.
Takoder, naglasavamo da je Stegovno povjerenstvo za studente na Ekonomskom fakultetu autonomno i neovisno tijelo koje je sastavljeno od profesora i studenata. To tijelo djeluje sukladno odredbama Pravilnika o studiranju na preddiplomskim i diplomskim studijima Sveucilista u Zagrebu, Pravilnika o studiranju na preddiplomskim i diplomskim studijima Ekonomskog fakulteta te Pravilnika o stegovnoj odgovornosti studenata. U navedenim pravilnicima konkretno su propisana prava i duznosti studenata kao i mjere ili kazne ukoliko se iste prekrse.
Prema spomenutom Pravilniku o stegovnoj odgovornosti studenata (cl.5., st.3., t.5.) Povjerenstvo je zakljucilo kako je ponasanje navedenih studentica teza stegovna povreda, odnosno da je rijec o gruboj povredi uljudnog ponasanja i pristojnosti ucinjene prema nastavnicima, suradnicima te drugim djelatnicima Fakulteta ili Sveucilista. U skladu s odredbama istog Pravilnika, cl. 26. student i podnositelj zahtjeva za pokretanje postupka mogu podnijeti prigovor Fakultetskom vijecu u roku od 15 dana od dana dostavljanja odluke, a za sto su i podnesena dva prigovora.
Dakle, postupak je jos uvijek u tijeku.