Zamjenica ministra obrane Višnja Tafra kazala je da personalna služba MORH-a o tome nije imala nikakva saznanja te da nitko od tih vojnih osoba nije dostavio rješenja Ministarstvu kako bi utvrdili je li kod njih preostala sposobnost za radnu djelatnu vojnu službu.
"Prema jednom rješenju, brigadiru Hrvatske vojske zabranjen je rad na terenu i nošenje tereta većeg od četiri kilograma. On je bio zapovjednik hrvatskog kontingenta u operaciji ISAF-a. Kad smo to saznali, zabrinuli smo se jer nas je brigadir mogao tužiti i reći da smo ga poslali sa svim zdravstvenim ograničenjima, što se, prema propisima o Oružanim snagama, ne dopušta", kazala je na saborskom Odboru za obranu Tafra.
Sve ih je to, kaže, potaknulo da se konzultiraju s Ministarstvom zdravstva i s Hrvatskim zavodom za mirovinsko osiguranje, u kojem im je sugerirano da takve osobe moraju još jednom proći sustav ocjene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, piše Večernji list.
Ako su nesposobni za vojnu službu, dobit će otkaz
"Budu li ocijenjeni kao nesposobni za djelatnu vojnu službu, što je za očekivati, morat ćemo ih otpustiti", kazala je Tafra dodavši da su profesionalne mirovine koje je primala 31 vojna osoba relativno visoke. Navela je primjer jednog umirovljenog generala koji je, uz svoja redovita primanja, dobivao i 6.800 kuna profesionalne mirovine. "Takve osobe više ne mogu ostati u sustavu Oružanih snaga zbog svoje zdravstvene nesposobnosti", dodala je.
Odluku da se 31 osoba pošalje na utvrđivanje zdravstvene sposobnosti, član odbora Josip Đakić (HDZ) nazvao je "čistkom nepodobnih". Na to mu je Tafra odgovorila da MORH ima svake godine cijeli niz tužbi, no da su primjerice lani sve odbačene kao neutemeljene.
"Silno me žalosti što to nazivate čistkom jer je realnost daleko od toga", zaključila je Višnja Tafra.