ČEKA LI NAS PONOVNO NESTAŠICA WC PAPIRA, KVASCA I BRAŠNA ZBOG KORONE? /

'Hrvatska ima problem jer je zatvorila domaću proizvodnju...'

Image
Foto: Profimedia

Osim kvasca, u prvom tjednu koronakrize u Hrvatskoj, najviše je porasla potražnja za brašnom, rižom i praškastim proizvodima za kolače

27.8.2020.
22:07
Profimedia
VOYO logo

Kada je prvi val epidemije koronavirusa pogodio Hrvatsku prije nešto više od pola godine, građani su panično navalili na trgovačke centre. Povećano se trošilo, praznile su se trgovače police i stvarale su se kućne zalihe, od hrane pa sve do toaletnog papira. Kvasac se tražio kao nikada; kupovalo ga se tada čak 177 posto više, ističe direktorica Žitozajednice Nada Barišić. Na društvenim mrežama objavljivali su se načini, recepti kako doskočiti nestašici kvasca i proizvesti ga u vlastitoj kuhinji, piše Suzana Župan za Glas Slavonije.

"On je problem jer smo zatvorili domaću proizvodnju kvasca, a pokazao se strateškim proizvodom. U tome smo bili izvrsni, prodavali smo svoje znanje u toj proizvodnji. Nakon privatizacije novi vlasnik te proizvodnje prebacio ju je izvan Hrvatske", rekla je za Glas Slavonije Barišić. Osim toga, u prvom tjednu praćenja rasta potrošnje u koronakrizi, od 6. do 13. ožujka, najviše je porasla potražnja brašna, za čak 410 posto. Slijedila je riža, 301 posto, potom praškasti proizvodi za kolače, za kojima je potražnja porasla za 221 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ta je skupina proizvoda tada čak pretekla i tjesteninu, uvrježeniju za kupnju u kriznim situacijama; tjestenina je potražnjom porasla u tom tjednu za 210 posto", dodala je Barišić. Treći tjedan donio je ublažavanje potražnje koja je doživjela pad otrježnjenjem potrošača. Potom je otrježnjenje građana, što se kupnje tiče, prešlo u oprez, pa i štednju, zbog neizvjesnosti prouzročene nepoznatim virusom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ĐIKIĆ UPOZORIO: /

'Ne kontroliramo virus i ne znamo koliko se on širi, a javnost treba sve znati'; I opet po Stožeru: 'To je bilo neprimjereno'

Image
ĐIKIĆ UPOZORIO: /

'Ne kontroliramo virus i ne znamo koliko se on širi, a javnost treba sve znati'; I opet po Stožeru: 'To je bilo neprimjereno'

Nove potrošačke navike?

Postavlja se pitanje hoće li rujan donijeti reprizu panične kupnje i gomilanja zaliha hrane, poput kvasca i brašna, i WC papira ili su građani u proteklih pola godine suživota uz koronavirus stekli nove potrošačke navike? U Hrvatskoj gospodarskoj komori ističu kako se od ožujka ove godine, a pod utjecajem koronavirusa, bilježi, prema podatcima Državnog zavoda za statistiku (DZS), kontinuirani pad prometa u trgovini na malo.

"Valja istaknuti da se od svibnja, odnosno od popuštanja mjera, bilježi blaži pad prometa u trgovini na malo. Tako je u lipnju promet trgovine na malo, prema podacima DZS-a, pao za 6,2 posto u odnosu prema lipnju prošle godine, a na mjesečnoj je razini zabilježen rast, pa je promet u trgovini na malo porastao za 2,9 posto u lipnju u odnosu prema svibnju. Također, DZS u prvih šest mjeseci bilježi pad prometa u trgovini na malo od 6,6 posto u odnosu prema istom razdoblju 2019.", navode u Komori.

Ocjena je kako je došlo do stabilizacije potrošnje, a prema najavama analitičara, ističu u HGK-u, taj trend očekuje nas i u sljedećem razdoblju.

Gotovo je s paničnom kupnjom

"Vezano uz trenutnu epidemiološku situaciju, u kojoj pod utjecajem turističke sezone raste broj zaraženih koronavirusom, mišljenja smo da neće doći do gomilanja zaliha hrane jer se iskustvo 'lockdowna' iz ožujka i travnja, prema najavama, neće dogoditi", prognoziraju u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Trgovci također prognoziraju da se panična kupnja i gomilanje kućnih zaliha iz ožujka neće ponoviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ljudi su se umorili od svega toga, a i mi - kao trgovci i kao poslodavci. Nakon panične kupnje u ožujku, koja je trajala desetak dana, sve do danas se kupuje normalno. I opskrba teče uredno, svi kontakti s dobavljačima u zemlji i izvan nje pripremljeni su za rujan i listopad. Kupnju radi stvaranja kućnih zaliha hrane i potrepština na jesen ne očekujemo jer ni epidemiološke mjere nisu sada kao one iz ožujka i travnja, kada je bio potpuni 'lockdown', a ne očekuju se ni na jesen", kaže za Glas Slavonije direktorica najveće đakovačke trgovačke kuće, Menalo, Vedrana Punda.

O razlikama u potrošnji, okolnostima u kojima se ona zbivala dosad u ovoj godini i nepunih osam mjeseci protekle godine, govore i podatci Porezne uprave o ukupnom iznosu fiskalizacije i broju izdanih računa za sve djelatnosti u tom vremenu u godini bez koronavirusa i s njim. "Broj računa od 1. siječnja do 23. kolovoza ove u odnosu prema istom razdoblju 2019. godine manji je 22 posto, a iznos je računa također manji, i to 14 posto", navode u Poreznoj upravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo