Neodgovornije prema toj potencijalnoj vrijednosti ponašaju se samo Rumunji koji na odlagalištima deponiraju 99 posto svog komunalnog otpada i Maltežani koji ponovno ne koriste 87 posto svoga otpada. S druge strane na odlagalištima u Njemačkoj ne završi ni jedan kilogram iskoristivog otpada, u Švedskoj i Belgiji deponira se jedan posto, u Nizozemskoj dva posto, a u Danskoj i Austriji samo tri posto, piše Glas Slavonije.
Ni recikliranje nam nije jača strana
Vrlo loše među zemljama EU stojimo i kada je riječ o količinama otpada koje recikliramo, riječ je o samo oko 14 posto ukupne količine, po čemu smo izjednačeni s Latvijom, a manje količine recikliraju Poljaci (13%), Portugal i Cipar (po 12 posto), Malta (9 posto), Cipar (6 posto) i Rumunjska (jedan posto).
Nijedno postrojenje za kompostiranje
Na samome smo europskom dnu kada je riječ o količinama otpada koje kompostiramo, činimo to sa samo dva posto otpada, jednako kao Grci i Latvijci, dok Rumunji to uopće ne čine. Danci, Nizozemci i Šveđani spaljuju polovinu svoga otpada, dok Hrvatska nema ni jedno takvo postrojenje.
Mihael Zmajlović, ministar zaštite okoliša i prirode, nedavno je najavio da je gospodarenje otpadom jedna je od ključnih tema i za Vladu i za državu.
''Želimo u sljedećih par godina udvostručiti broj radnih mjesta direktno zaposlenih u gospodarenju otpadom sa 6.000 na 12.000. Ukratko - želimo gospodariti otpadom na kvalitetan i dugoročno održiv način'', rekao je ministar.
http://www.glas-slavonije.hr/230753/1/Europa-zaradjuje-na-otpadu-a-Hrvatska-ga-zakopa-85-posto