Vlada i resorno ministarstvo svjesni su poruka koje su im na Praznik rada uputili radnici - kazao je, gostujući u emisiji 'Otvoreno' Hrvatske radiotelevizije, ministar rada i mirovinskog sustav Marko Pavić. Pritom je nabrojao neke poteze ove Vlade: dva puta je po pet posto dizala minimalnu plaću, povećana je prosječna plaća, a mjerama zapošljavanja povećana je zaposlenost.
"Danas imamo rekordno nisku nezaposlenost i situaciju da je najveći problem poslodavaca nedostatak kvalificirane radne snage. U suglasju sa socijalnim partnerima želimo stvoriti bolje uvjete rada i povećati dostojanstvo hrvatskih radnika", kazao je ministar Pavić.
"Fokus poslodavca je imati odličnog radnika"
Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Davor Majetić rekao je kako se i poslodavci zalažu za reforme obrazovanja te zdravstvenog i mirovinskog sustava.
"Zadnjih dvadesetak godina bili smo slijepi na promjene koje se događaju oko nas i zato imamo probleme s odlaskom mladih, nemamo kvalificirane radne snage, nemamo ljudi koji bi radili na najjednostavnijim poslovima", kazao je majetić te naglasio kako tvrtka ovisi o tome što njeni radnici mogu i znaju te da je stoga fokus poslodavaca imati odličnog radnika.
Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) naglasio je važnost socijalnog dijaloga i granskih kolektivnih ugovora.
"Ključ je kroz kvalitetan socijalni dijalog doći do preduvjeta da možemo imati i veću minimalnu plaću. Za povećanje plaća potrebni su sektorski kolektivni ugovori i u poljoprivrednom, trgovinskom, drvnom, prehrambenom i svim ostalim sektorima", kazao je.
Sindikalist Novosel: Bernardićeva izjava je licemjerna
Novosel je "licemjernom" nazvao izjavu predsjednika SDP-a Davora Bernardića kako minimalna plaća ne bi smjela biti ispod 4000 kuna, jer SDP za svoga četverogodišnjeg mandata nije podigla minimalnu plaću niti za 100 kuna.
"Nama nije cilj da se plaća administrativno uređuje na državnoj razini. Minimalna plaća je samo zaštitna kategorija i zadnja obrana. To nije plaća koju mi dogovaramo za radnike jer bi to bilo iznimno demotivirajuće. O plaćama moramo razgovarati kroz socijalni dijalog, ne samo zbog interesa sindikata već zbog interesa svih", rekao je predsjednik SSSH.
"Ni radnici iz BiH i Rumunjske ne žele u Hrvatsku"
Vedran Dragičević, predsjednik Sindikata metalaca Hrvatske - Industrijski sindikat, kazao je kako je glavni problem u skupoj državi koja je time i nekonkurentna. Reforme, smatra on, ne mogu provoditi samo u cilju punjenja državnog proračuna i hranjenja skupe države.
"Mi smo za reforme, ali za reforme za ljude - kako bi imali osjećaj da je ovo njihova država u kojoj trebaju živjeti i raditi, a ne putovati van. Trebali bi prvenstveno provesti reformu javnog sektora te smanjiti troškove", kazao je Dragičević dodavši da hitno treba poduzeti mjere za kako bi zadržali ljude u zemlji. Napomenuo je kako ni radnici iz BiH ili Rumunjske ne žele u Hrvatsku jer i oni radije idu u zemlje gdje se cijeni rad.