Izvanpansionski prihod hrvatskih hotelijera u prvih devet dosadašnjih mjeseci manji je za dva posto. Istovremeno su im za tri posto rasli samo prihodi od smještaja i polupansiona koji su izravno vezani uz povećanje broja dolazaka, ali je zabilježen i pad zauzetosti hotela, pa je ukupno gledano ova godina za hotelijere ocijenjena - stagnirajućom, piše Slobodna Dalmacija.
Rečeno je to na kongresu Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske, koji je u petak u zagrebačkom 'Sheratonu' otvorila premijerka Jadranka Kosor.
Analizirajući sezonu pomoću ankete među 187 hotela u zemlji koju je izradila Udruga hotelijera, najlošije su, čini se, prošli, dalmatinski hotelijeri, koji unatoč najvećem rastu broja dolazaka (čak 11 posto u prvih osam mjeseci) imaju pad izvanpansionskih prihoda čak od 12 posto.
Gosti su, naime, trošili puno manje izvan osnovne usluge noćenja i polupansiona, pa su hotelski barovi, šankovi, trgovine, suvenirnice i restorani utržili ponegdje i do 30 posto manje prometa nego prošle godine.
''Kriza je dodatno potencirala sve probleme hotelijera koji su već postojali, pa je tako evidentno da u zadnjih pet godina broj hotelskih kapaciteta raste vrlo sporo, tek 5 posto godišnje, zauzetost hotela nam je sve lošija i sada se kreće tek oko 40 posto na razini godine'', kazao je Kristijan Šustar, predsjednik UPUHH-a, na kongresu, apelirajući i tom prilikom na kvalitetnije uređenje makroekonomskih okvira poslovanja hotelijerstva i turizma uopće, misleći ponajprije na nižu stopu PDV-a za hranu i piće, koja se i sada plaća po stopi od 23 posto.
Na žalost hotelijera, ni premijerkina prisutnost nije im donijela naznake da bi se u idućoj godini u tom pogledu nešto moglo promijeniti jer je Kosor vrlo jasno kazala kako Vlada ne razmišlja o korekciji stope PDV-a ni za koga.
''Mjerama gospodarskog oporavka želimo dati potporu poslodavcima u turizmu i napravit ćemo sve da i u 2011. godini osiguramo sredstva za promidžbu i potpore koji će osnažiti turističku poziciju Hrvatske'', kazala je Kosor.
''Investicije u hrvatsko hotelijerstvo su zaustavljene i samo ako se one ponovno probude, možemo očekivati bolje poslovanje hotelijera. Danas u ukupnim smještajnim kapacitetima Hrvatske imamo tek 12 posto kreveta u hotelima, a oni stvaraju gotovo 50 posto prihoda u turizmu. Zamislite koliko bismo zarađivali da nam je u hotelima dvaput više kapaciteta'', poručio je Anđelko Leko, počasni predsjednik UPUHH-a, piše Slobodna Dalmacija.
Prethodni članak:
arti-201009060217006