Hrvatska ne bi uopće trebala "uzeti u ruke" srbijanske optužnice protiv hrvatskih pilota, rekao je u nedjelju jedan od utemeljitelja HDZ-a Vladimir Šeks uoči konferencije povodom 30. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske.
Šeks je rekao kako je Hrvatska 2011. godine donijela zakon o ništetnosti srbijanskog zakona kojim se Beograd proglasio "mini Haagom" i odlučio da ima jurisdikciju za sve ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije.
"S obzirom na taj zakon o ništetnosti, hrvatsko pravosuđe i diplomacija ne bi uopće trebali uzeti u ruke te optužnice nego bi ih trebali jednostavno odbiti", smatra Šeks.
Srbijansko Tužiteljstvo za ratne zločine u Beogradu podiglo je optužnicu protiv četiri hrvatska pilota zbog navodnog ratnog zločina nad srpskim civilima u operaciji Oluja 1995. godine. Tužitelji ih terete da su 7. i 8. kolovoza 1995. naredili raketiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca i u mjestu Svodna kod Novog Grada (prije Bosanski Novi).
"Hrvatska će naći načina da zaštiti svoje građane od tog neosnovanog progona", ustvrdio je.
'Kao da Njemačka sudi za Dresden'
Šeks je istaknuo kako je na Hrvatsku izvršena oružana agresija Jugoslavenske narodne armije i Srbije, te da su stoga optužnice koje stižu iz Beograda "kao da je Njemačka pokrenula postupak i sudila engleskim i američkim političarima zbog bombardiranja Dresdena” u Drugom svjetskom ratu.
Ključnim za priznanje Hrvatske Šeks smatra pobjedu u Domovinskom ratu.
"Da smo izgubili, ne bismo bili priznati. Ono što je ostvareno na bojnom polju, to je bilo priznato i na onom diplomatskom#, rekao je.
O prvotnom protivljenju međunarodne zajednice hrvatskoj neovisnosti Šeks je kazao kako je postojao strah od raspada Jugoslavije jer se zapad bojao i raspada Sovjetskog Saveza i "svih mogućih posljedica raspada tadašnjeg međunarodnog poretka".