dan sjećanja / Šeks na Golom otoku: 'Tito je osobno davao upute za najbrutalnije postupanje prema logorašima'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Posebni savjetnik predsjednice Grabar-Kitarović rekao je kako je jugoslavenski komunistički režim odgovoran za stradanja mnogih ljudi te da su logori u Hrvatskoj dio tog ubilačkog sustava

23.8.2015.
13:42
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

U okviru obilježavanja 23. kolovoza, Europskoga dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, na Golom otoku i otoku Sveti Grgur izaslanik predsjednice Republike Hrvatske i njezin posebni savjetnik Vladimir Šeks položio je u nedjelju vijenac i zapalio svijeće kod spomen obilježja, istaknuvši kako se žrtve tih logora jugokomunističkih režima nikada ne smiju zaboraviti.

Jugoslavenski komunistički režim je odgovoran za stradanja mnogih ljudi, a logori u RH su dio toga ubilačkog sustava, istaknuo je Šeks. Po njegovim riječima nekadašnji predsjednika bivše države Josip Broz Tito je osobno davao upute za postupanje na najbrutalniji način prema logorašima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
zagrebačko izaslanstvo /

HDZ položio vijence na Đurekovićev grob: 'Ovo je počast svim mučki ubijenim emigrantima'

Image
zagrebačko izaslanstvo /

HDZ položio vijence na Đurekovićev grob: 'Ovo je počast svim mučki ubijenim emigrantima'

Nakon puno vremena ponovno smo se suočili s komunističkim terorom i jugoslavenskim totalitarizmom u obliku agresije na Hrvatsku, podsjetio je Šeks. Dan sjećanja na žrtve treba biti stalno podsjećanje da se ta povijest više nikada ne ponovi, naglasio je Šeks i dodao kako u korijenu treba sasjeći ideologiju koja je dovela do takvih stradanja.

Taj dan sjećanja treba biti podsjećanje na žrtve i tešku povijest hrvatskoga naroda, poručio je Šeks. Suosjećamo sa svim žrtvama koje nikada ne smiju pasti u zaborav, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prigodnim riječima nazočnima se obratio i načelnik općine Lopar Alen Andreškić podsjetivši da je prvi logoraš na Goli otok doveden 9. srpnja 1948., a da je od 1949. do 1956. kroz logor na Golom otoku prošlo između 15 i 16 tisuća logoraša, od kojih je oko 300 smrtno stradalo. Više od 80 posto logoraša nije imalo nikakve veze s Informbiroom, a što je bila glavni inkriminacija i žrtve su tadašnjeg režima. Logor na Golom otoku zatvoren je 1988.

Vijence su također položila i svijeće zapalila izaslanstva saborskih zastupnika, Ličko-senjske županije, gradova Senja i Raba, općine Lopar, HDZ-a Primorsko-goranske županije, preživjelih logoraša među kojima Vice Vukojević i Želimir Kužatko te brojna druga izaslanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu obilježavanja Europskoga dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima prikazan je dokumentarni film o Golom otoku, a za sve žrtve logora služena je sveta misa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo