Osim uranija, u zapuštenom skladištu Instituta pronađeni su i drugi, opasniji radioaktivni materijali. Zagrepčani, tvrdi biši ravnatelj Ruđera, nemaju razloga za zabrinutost, javlja HRT.
Uranij nije bio dokumentiran više od 50 godina
To se stalno mjeri, u tom smislu vam se ništa nije dogodilo... Nikad nije bilo nikakvog incidenta oko nuklearnih priča ,ima ih i drugdje puno više, tako da to uopće nije apsolutno nikakva istina, poručuje Krunoslav Pisk, bivši ravnatelj Instituta "Ruđer Bošković".
Bivša država, objašnjava, u skopu nuklearnog istraživanja, imala je ideju proizvoditi nuklearno gorivo za reaktore. No potkraj 60-ih postrojenje se zatvara i zadaća Instituta završava.
Polutajno Institutu ostaju bačve s uranijem. Jer, iako su za njega ondje znali, do nedavne sanacije nigdje nije bio dokumentiran. I tako više od pola stoljeća.
Sada iskrsavaju na raznoraznim stranama i druge lokacije na kojima se potencijalno nalaze izvori ionizirajućeg zračenja koji nisu adekvatno zbrinuti, kaže Saša Medaković, ravnatelj Državnog zavoda za nuklearnu i radiološku sigurnost, javlja HRT.