ŠEF TRGOVAČKOG LANCA PREDLAŽE NOVI MODEL RADA NEDJELJOM: /

'Nismo sa zabrane, to je opasno, radnicima treba osigurati ove stvari'

Image
Foto: Damir Špehar/Pixsell

O regulaciji rada nedjeljom trgovci su podijeljeni i nema jedinstvenog rješenja

29.1.2020.
11:34
Damir Špehar/Pixsell
VOYO logo

U Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta trebao i dalje se razgovara o promjeni zakonskog okvira za organizaciju rada nedjeljom u sektoru trgovine. Iako je trenutno u opticaju prijedlog o 16 radnih dana u godini, do konačne odluke je daleko, piše Poslovni dnevnik.hr.

Stručnjaci se slažu da nema jednoznačnog odgovora na pitanje o (ne)radu nedjeljom, a trgovci su podijeljeni. Brojni čimbenici utječu na poslovne modele poduzetnika i na učinke regulatornog izbora, poput potrošačkih navika i modaliteta kupovanja. U Hrvatskoj se posebno naglašava to što je turistička i tranzitna destinacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OSAM DO 12 NEDJELJA U GODINI BIT ĆE RADNE, A OSTALE NE? Ministar tvrdi: /

'Najbliži smo tom austrijskom modelu, poslodavci će moći birati...'

Image
OSAM DO 12 NEDJELJA U GODINI BIT ĆE RADNE, A OSTALE NE? Ministar tvrdi: /

'Najbliži smo tom austrijskom modelu, poslodavci će moći birati...'

Bolje plaće za rad nedjeljom

Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta smatra da bi se brojne specifičnosti mogle pomiriti tako što bi se uređivanje režima rada nedjeljom prepustilo lokalnoj državi, dok bi se na razini središnje države trebao preispitati institut cijene rada nedjeljom u odnosu na redovan rad. Denis Čupić, direktor tvrtke koja upravlja trgovačkim centrom Westgate, protivi se zabranama, posebno djelomičnih u smislu broja nedjelja ili vezivanja uz status turističkih zona kao u Austriji. Po njemu je rješenje da se novim temeljnim kolektivnim ugovorom za trgovinu ograničiti broj nedjelja koje svaki radnik može raditi te rad nedjeljom platiti više.

Poslovni dnevnik je kontaktirao nekoliko maloprodajnih lanaca koji tvrde da je rad nedjeljom plaćen 35 ili 40 posto više, ali i da se organizacija rada nedjeljom ne svodi samo na to. No, pozicije lanaca sa super- i hipermarketima kao prevladavajućim formatima razlikuju se od specijaliziranih lanaca s neprehrambenim asortimanom, a u još specifičnoj poziciji su šoping centri poput West Gatea, City One-a ili pak Ikee kao regionalne točke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Konzumu smatraju da treba donijeti stabilan i precizan zakonski okvir kojim će se pitanje rada nedjeljom urediti na veće zadovoljstvo zaposlenika. Tvrde da imaju 120 prodavaonica koje ne rade nedjeljom te da je taj rad u Konzumu plaćen 40 posto više. U trgovačkom lancu Studenac trenutno rad nedjeljom imaju reguliran Pravilnikom o radu i plaća se tako da se osnovni sat uveća za 35 posto.

Isto pravilo za sve

U Jysku se rad nedjeljom i praznikom plaća 35 posto više te u toj tvrtki ističu kako podržavaju da nedjelja bude neradan dan svima, uz uvjet da se zakonski regulira da “isto pravilo vrijedi za sve trgovce”. Tvrde da su još 2018. odlučili zatvoriti svoje trgovine već i na Badnjak, no lani to nisu mogli jer neki od zakupodavaca nisu podržali tu inicijativu, tj. zahtjev.

U Lesnini tvrde da nedjeljom i danas radi samo dio prodajnih centara, pa u Zagrebu i Osijeku rade, a ostali nedjeljom uglavnom ne rade, osim za povremene akcije. Lesnina XXXL zalaže se za neradne nedjelje.

Marin Štenglin, član uprave Peveca, kaže da rad nedjeljom u kompaniji plaćaju 35% više. Međutim, misli da taj dodatak većini radnika nije dovoljna motivacija, pa je uvjeren da bi radije odabrali slobodnu nedjelju. Štenglin ističe kako je minimalna plaća u Pevecu 5000 kuna, dok je prosječna 6700 kuna. U Pevecu su skloni i potpunoj zabrani rada nedjeljom, pri čemu ne isključuju i druga rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije slobodne nedjelje

Slobodan Školnik, predsjednik Uprave Emmezete, nekoliko puta je istaknuo kako je “ovaj pokušaj dodatne negativne regulacije pogotovo opasan za gospodarstvo koje ovisi o turizmu i trgovini”. Za mnoge subjekte u trgovini nedjelja je, kaže, drugi najjači dan u tjednu i sasvim sigurno zabrane i ograničenja dovode do smanjenja gospodarske aktivnosti trgovine.

Školnik upozorava da bi se dio trgovine nedjeljom preselio u susjedne zemlje, čime bi se dodatno izgubila gospodarska aktivnost i porezni prihodi u Hrvatskoj. "Takvom odlukom izazvan pad poreznih prihoda bio bi najvjerojatnije nadomješten povećanjem poreznih stopa, što bi dodatno opteretilo ionako porezno preopterećeno gospodarstvo i smanjilo standard."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zalaže se za blagu intervenciju, tako da se promjenom postojeća zakonska rješenja radnicima osigura minimalno dvije slobodne nedjelje mjesečno i viša satnica za rad nedjeljom. Kompanija koju vodi, kaže, takvu praksu provodi već duže vrijema. Radnicima su osigurali i šest slobodnih vikenda u godini, piše Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo