"Direkcija Festivala MESS smatra da u demokratskim i slobodnim društvima umjetnici i umjetnice imaju pravo kritički propitivati sve aspekte društvene stvarnosti. Traženje zabrane predstave je izraz nedemokratskog čina s obzirom da su umjetničke slobode jedna od najvažnijih europskih vrijednosti", stoji u reagiranju direkcije MESS-a koje je objavljeno nakon što su iz Hrvatskog kulturnog društva Napredak zatražili skidanje te predstave s repertoara jer, kako smatraju, vrijeđa osjećaje katolika i muslimana.
Vrijeđanje vjernika nedopustivo
Napredak kaže kako bi se Naše nasilje i Vaše nasilje trebalo igrati u nedjelju 9. listopada nakon što je njezino prikazivanje u Poljskoj i Austriji izazvala javno zgražanje, ali i kaznene prijave. "Hrvatsko kulturno društvo Napredak poštuje, štoviše zalaže se i promiče umjetničke slobode, razumije i provokaciju u službi umjetnosti, ali banalno – ali ne zbog toga i manje opasno – vrijeđanje vjernika naprosto drži nedopustivim, blasfemijom u njezinu najdrastičnijem obliku", dodaje se iz Napretka.
Kritikama predstave i pozivu na njeno skidanje s programa tijekom dana pridružila se i Katolička tiskovna agencija Biskupske konferencije BiH (KTA) a ranije je najava predstave naišla na kritike islamističkog časopisa SAFF.
"Ovo vrijeđa u prvom redu katolike, ali i muslimane jer izruguje bitni sadržaj vjere te nešto što je ljudima sveto na primitivan i vulgaran način predstavlja", stoji u komentaru kojega je objavila KTA podsjećajući na medijska izvješća o Frljićevoj predstavi koja u BiH još nije prikazana.
Moralizira se nad predstavom koja nije pogledana
Iz MESS-a kažu kako su začuđeni kada se moralno arbitrira nad predstavom koja nije niti viđena već se poziva na novinske naslove u kojima se prizori predstave sagledavaju izvan konteksta i autorske ideje. Istaknuli su kako svatko ima slobodu izbora, pa tako i da ne posjećuje predstave čiji sadržaj ne podržava.
Tvrde kako predstava Naše nasilje i vaše nasilje promatra Europu naivno zatečenu migrantskom krizom, Europu koja spremno zaboravlja na svoju kolonijalnu prošlost dok jednako tako spremno zatvara granice tisućama ljudi koje bježe pred posljedicama europske i američke politike pri čemu sliku snažne, sjajne Europe nagriza rastuća paranoja i od svukud šalje poruka: nigdje više niste sigurni.
"Ova predstava nema namjeru vrijeđati ničije religijske osjećaje, već ukazuje na političko licemjerje Zapada koje je indiferentno spram stradanja neeuropskog stanovništva", stoji u priopćenju uz podsjećanje kako je festival MESS je kroz cjelokupni program 56. izdanja u fokusu imao izbjegličke teme u kojima se kritizirao akt nasilja i netolerancije spram civilizacijskih vrijednosti i humanizma.