Za 10-ak dana kreće sanacija 139 rupa, odnosno urušnih vrtača koje su se neposredno nakon potresa otvorile između Petrinje i Hrvatske Kostajnice, neke i u neposrednoj blizini kuća.
Istodobno, ona najveća je postala i svojevrsna turistička atrakcija, pa je vlasnici terena na kojem se otvorila žele pretvoriti u ribnjak.
Rupa široka 25, a duboka 12 metara postala je prava turistička atrakcija...
Evo vidite koliko je to sad velika rupa, kao malo jezero kao da smo na Plitvicama…
Zavoljela je rupu, kaže nam – da ostane ovako ne bi imala ništa protiv.
"To je naš bazen ili naš ribnjak. Mi čak razmišljamo da bacimo mlač, neke ribice unutra, pa da gledamo i uživamo u tome", kaže Biserka Borojević iz Mečenčana.
Biserkin je suprug svako jutro čisti. Napravio je čak i alat poput onog za čišćenje bazena.
"Jel se bojite da ćete upast? Ne, šta me briga – znam plivat. To je sigurno od paradajza još tu kad je bio vrt, to je sad isplivalo – dno to izbacuje, svaki dan nešto", dodaje Nikola Borojević.
Više od pet mjeseci nakon potresa i otvaranja prve urušne vrtače - Nenad Tomašević i njegova majka i dalje žive kod susjeda. Sanaciju rupa jedva čekaju.
Mještani ne vjeruju dok ne vide strojeve
"Postoji ljutnja u svakom slučaju, zbog neažurnosti, ne zbog mene nego globalno", govori Nenad Tomašević.
Osim vrtača i spore obnove, stanovnicima smeta i građevinski otpad koji se odlaže neposredno uz dječje igralište.
Kao da potres i rupe nisu dovoljni kažu, pa ih još zatrpavaju i otpadom…
"Tko će odgovarat ako se nekome nešto desi od djeteta? Vidi, tko će za ovo odgovarat – država, općina? Nitko!", jasno će Petar Dabić.
"Trebali su negdje dalje, mi se s ovim ne slažemo! Evo, vidite. I tako svaki dan, veš ne smijete prostirati, to spada na veš", dodaje Barica Domunković.
Mještani se pitaju zašto šuta ne može u rupe – struka poručuje, riječ je o području koje je vodozaštitno.
"Kameni materijal, dali je on riječni, dali je on drobljeni ali jednostavno mora biti oslobođen da nema nikakvih primjesa, tako da ta šuta ne dolazi u obzir kod sanacije", istaknuo je koordinator geotehničara iz Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo Davor Ljubičić.
Sanacija vrtača uz kuće počinje za desetak dana, mještani ne vjeruju sve dok na ulicama ne vide strojeve.