SABOR IZGLASAO LEX LNG: /

Vladajući odbili svih 360 SDP-ovih amandmana

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Nezadovoljan što je zakon poslan u hitnu proceduru umjesto u redovnu kroz dva čitanja, SDP je podnio 360 od ukupno 380 amandmana, no oni su svi odreda danas odbijeni.

14.6.2018.
15:43
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatski sabor je u četvrtak sa 77 glasova 'za' i 25 'protiv' donio Zakon o terminalu za ukapljeni prirodni plin, tzv. 'lex LNG', koji je proteklih tjedana izazvao velike kontroverze u javnosti i struci, a protiv kojeg se digla i lokalna zajednica na otoku Krku i Primorsko-goranskoj županiji.

Nezadovoljan što je zakon poslan u hitnu proceduru umjesto u redovnu kroz dva čitanja, SDP je podnio 360 od ukupno 380 amandmana, no oni su svi odreda danas odbijeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izjašnjavanje o tim amandmanima prošlog je petka trajalo gotovo šest sati, a kako bi se procedura 'skratila' na početku današnjeg glasovanja o njima predsjednik Sabora Gordan Jandroković je predložio da se, umjesto elektronički, o njima glasuje ručno.

"Ovo je bila uobičajena praksa kada nije bilo elektroničkog glasovanja", pojasnio je taj prijedlog Jandroković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se složio s prijedlogom, SDP-ov Arsen Bauk je zatražio da se nakon svakih 30 amandmana traži elektronička provjera kvoruma.

U znak prosvjeda zbog takvog 'brzopoteznog' načina glasovanja sabornicu je najprije napustio Most, a njihov su primjer slijedili i nezavisni MarinŠkibola, IvanLovrinović (Promijenimo Hrrvatsku), IvanPernar (Živi Zid), bivši SDP-ovci MirandoMrsić i ZdravkoRonko.

Iako je inicijativa bila upravo njihova, ubrzo po početku glasovanja sabornicu je napustila i većina SDP-ovaca, pa i sam čelnik te stranke DavorBernardić.

U ime SDP-ovog Kluba PeđaGrbin je tijekom glasovanja o njihovim amandmanima koji su svi od reda odbijani, zatražio stanku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tim će se zakonom svim građanima nametnuti plaćanje naknade kad terminal ne bude poslovao pozitivno. S druge strane vladi se omogućuje da bez vođenja odgovorajućeg postupka privatizira taj terminal i prenese ga trećoj osobi, a sve to uz protivljenje građana Omišlja, Krka, Primorsko-goranske i Istarske županije", pojasnio je Grbin zahtjev za stankom.

Vladajućima je zamjerio i jer ih, kako je rekao, ništa nije nagnalo da zbog svega provedu drugo, odnosno treće čitanje. "Nije vam stalo do građana pa ste spremni i na ovaj igrokaz samo da što brže progurate zakon i nekoj novoj grupi Borg omogućite milijunske zarade iz proračuna o trošku svih hrvatskih građana", poručio je Grbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonom o terminalu za ukapljeni prirodni plin se uređuje rješavanje imovinsko-pravnih odnosa na lokaciji terminala, izdavanje koncesije na pomorskom dobru za realizaciju terminala i koncesijske naknade, definira naknada za sigurnost opskrbe... Nositelj investicije u projekt LNG terminala je tvrtka LNG

Hrvatska, koja bi projekt realizirala kroz dvije faze – izgradnju plutajućeg terminala u prvoj fazi te izgradnju kopnenog terminala za ukapljeni prirodni plin u drugoj fazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo