Blago Markota dugogodišnji je zaposlenik Hrvatske radiotelevizije i na mjesto vršitelja dužnosti glavnoga ravnatelja dolazi s mjesta rukovoditelja Radne jedinice Arhivi i programsko gradivo Hrvatske radiotelevizije, izvijestio je HRT.
Na Hrvatskoj radioteleviziji zaposlen je od 1999. te je među ostalim bio i ravnatelj Hrvatske televizije (HRT – HTV), rukovoditelj Odjela za marketing Hrvatske televizije (HRT – HTV), savjetnik glavnoga ravnatelja Hrvatske radiotelevizije, projektni menadžer u Radnoj jedinici Logistika Hrvatske radiotelevizije te financijski analitičar. 2008. i 2009. je godine bio i predsjednikom uprave Ofreja, tvrtke kćeri Hrvatske radiotelevizije.
Član je Izvršnoga odbora Svjetskoga saveza audiovizualnih arhiva FIAT/IFTA, a aktivan je i u Europskoj radiodifuzijskoj uniji (European Broadcasting Union – EBU) kao projektni menadžer za digitalizaciju audiovizualnih arhiva javnih medijskih servisa u jugoistočnoj Europi. Član je više radnih skupina Ministarstva kulture za arhivistiku i digitalizaciju kulturne baštine te asistent za medijski menadžment na Sveučilištu Sjever u Koprivnici.
Diplomirao je na Ekonomskome fakultetu u Sveučilišta u Zagrebu na kojemu trenutačno pohađa doktorski studij iz Poslovne ekonomije te je doktorski kandidat, stoji u priopćenju.
Rasprava u Saboru: Zastupnici o programu, pretplati i kadroviranju
Rasprava u Hrvatskom saboru o imenovanju Blage Markote za vršitelja dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a , kojeg je podržala većina saborskih klubova, unatoč apelima potpredsjednika Sabora Željka Reinera da se zatupnici drže teme, ipak se raspršila. Zastupnici su se tako u raspravi dotaknuli programskog sadržaja HRT-a, smanjanja cijena pretplate, ali i političkog kadroviranja na HRT-u.
"HRT sudjeluje u trovanju mlade generacije koja nema iskustva i spoznajnog aparata da može poimati agresivnost i površnost koja se nudi. Prema tome, cilj je očito proizvođenje mediokritetskog društva po načelu sve što mu se nudi", ustvrdio je Ivan Lovrinović (PH).
Da HRT loše utječe na mlade složio se i Goran Dodig (HDS). "Na televiziji vidite da je svaku večer izbor filmova, izbor programa, izbor ljudi koji su na televiziji katastrofa. Evo katastrofa", kazao je.
Milorad Pupovac (SDSS) pak smatra da na HRT-u ima previše apologetike, a premalo kritičnosti. "Pretpostavka da možemo imati kritičnost je profesionalnost i prosvjećenost novinara kao i nas samih" kazao je, dodavši da nažalost odavno više nemamo uzore ni u spikerima, ni u reporterima, ni u voditeljima , te da se oni mijenjaju kako se izmijenjuje vlast odnosno " kao što jutrom ili večeri mijenjamo čarape".
Smanjenje broja zaposlenih i pad pretplate
Da bi HRT trebao biti potpuno lišen političkog utjecaja i objektivno informirati istaknuo je i Nikola Grmoja (Most). "Očekujemo od v.d. ravnatelja da u roku od šest mjeseci pokrene dubinske promjene i restrukturiranje HRT-a na način da se ukine aneks na plaće, da se pokrene izrada novog kolektivnog ugovora, da se izradi plan racionalizacije poslovanja i broja zaposlenih i da taj plan ide u smjeru smanjenje mjesečnog obroka preplate sa 80 na 65 kuna za umirovljenike i korisnike socijalne pomoći u prvoj fazi, a u drugoj fazi i za sve pretplatnike", kazao je Grmoja, dodavši da Most daje uvjetnu podšku Markoti.
Bojan Glavašević (SDP) davanje uvjetne podrške nazvao je "držanjem fige u džepu". "Mijenjanje mišljenja svaki puta kada u medijima pročitate naslov u kojem vas prikazuju u negativnom svjetlu, to nije politika, to je politikantstvo", kazao je .
Andro Krstulović Opara (HDZ) smatra da se imenovanjem profesionalca koji se dokazao u zadnjih 18 godina može zadržati mir, stabilnost funkcioniranja sustava koji je duboko narušen. "Nadam se da ćemo krenuti sa upravljanjem HRT-om na jedan mirniji, kvalitetniji način i da nećemo unositi politikanske elemente i optuživati drugu stranu za odgovornost za stanje na HRT-u", rekao je Opara.
'Raspravljamo o njemu, a nitko ga nije vidio niti ga zna'
"Markotu nitko od nas nije upoznao niti vidio, niti nam se predstavio. O njemu raspravljamo a ne znamo ga. Meni je to paradoks jer tema je njegov izbor a nitko ne zna tko je on", kritizirao je Ivan Pernar (ŽZ) , te među ostalim predložio da ravnatelja HRT-a biraju pretplatnici.
Davor Bernardić (SDP) skrenuo je raspravu na smanjenje pretplate HRT-a predloživši da oni koji imaju manje plaćaju manju pretplatu. "Moramo ljudima omogućiti koji imaju manje da plaćaju manje, a onima koji imaju više da plaćaju više i na primjeru pretplate HRT-a jer je nepravedno da plaćaju pretplatu 80 kuna svi i oni koji imaju 15 tisuća kuna i oni koji imaju jedva 1.800 kuna mirovinu", kazao je.