"Ja sam bila razrednica kada je jedan moj bivši učenik ubio majku i baku na vrlo brutalan način. Mi svi smo se pitali jesmo li propustili vidjeti nešto što je bilo očito kao znak. Vrlo je teško odgovoriti na to", izjavila je u razgovoru za N1 saborska zastupnica SDP-a Sabina Glasovac.
Dodaje kako bi nam svima koristila snažnija stručna podrška te upozorava kako broj psihologa u školama nije adekvatan.
"Imamo problem s organizacijom upravljanja ljudskim potencijalom, ne samo u obrazovanju, i zdravstvo je primjer toga", napomenula je.
Bezbrižno djetinjstvo
"Potrebno je upotrijebiti protokole za borbu protiv nasilja. Veći broj zaštitara i policije nije rješenje. Mi moramo gledati kako spriječiti nasilje. Mi nastavnici nismo dovoljno stručni da vidimo neobična ponašanja, tugu i nesreću, ali psiholozi jesu. Djeca su izložena nevjerojatnom broju informacija, virtualnom svijetu, TikTokovima i mi ne znamo što se ondje događa, ne znaju ni roditelji", dodala je.
"Mi smo imali bezbrižno djetinjstvo, naši roditelji nisu imali egzistencijalne probleme i imali su se vremena baviti s nama. Društvo nije tada bilo toliko eksploatirano. Danas roditelji, u nedostatku tog vremena, djetetu to nadoknađuju opravdavanjem markiranja ili okrivljavanjem profesora, što u naše vrijeme nije bilo zamislivo", tvrdi Glasovac.