Sa smrću bivšeg gradonačelnika Zagreba Milana Bandića iščeznula je i grandiozna ideja gradnje kompleksa 'Manhattan na Savi'. No, ideja nije posve zamrla i sada se pojavljuje kao 'Mini Manhattan'. Na jugozapadu grada, uz Savu, planira se gradnja nebodera s 38 katova i pogledom na Jarun te još četiri manja nebodera u kojima će biti 340 stanova.
Doslovce iz šikare niknut će luksuzni kompleks Jarun Panorama s četiri stambene zgrade i poslovnim neboderom visine 150 metara, koji će tako postati najviši u Hrvatskoj. No, projekt vrijedan 150 milijuna eura izaziva polemike. Gradonačelnik Tomislav Tomašević naslijedio ga je od Bandića.
'Gradska vlast dovedena je pred zid'
Sudeći prema izjavama građana u RTL Direktu, mišljenja građana su podijeljena.
"Trebalo bi se modernizirati i graditi, zašto ne? Zašto da tu bude rupa, a može biti poslovni prostor i druge zanimljive stvari", kaže Vinka.
"Nikako, nikako! Pa previše je to betona", tvrdi, pak, Dijana.
Glavne primjedbe su da je u pitanju previše betona koji će sakriti pogled na Sljeme i nagrditi vizuru grada.
"Mini Manhattan nije dobro rješenje za Zagreb zato što je cijela ta aglomeracija de facto Mamutice koja se diže u vertikale isforsirana jednim dugoročnim procesom koji je počeo prije desetak godina i zbog kojeg je gradska vlast dovedena pred zid", kaže arhitektica Marina Pavković.
Projekt je izglasan još 2009. godine
Kritičari kažu da će Zagreb dobiti megaprojekt, ali ne i sve ostalo nužno za normalan život.
"Ovdje će prometna infrastruktura biti ogroman problem jer će osim hotela i najvećeg poslovnog nebodera u Hrvatskoj biti i 340 stanova u ostalim manjim neboderima i oni će nesumnjivo izvršiti veliki pritisak na već zagušenom Jadranskom mostu", kazao je za RTL Renato Petak, zastupnik u Gradskoj skupštini.
Tomašević se ne trudi braniti projekt. Odustajanje od njega, kaže, Grad bi koštalo više od 15 milijuna eura.
"Što se tiče Jarun Panorame i tog projekta, urbanistički plan uređenja je izglasan još 2009. od strane Gradske skupštine. Ja da sam tada bio zastupnik, glasao protiv jer je apsolutno prevelika izgrađenost za to područje", kaže gradonačelnik.
'Od aktivista postali birokrate'
Arhitektica Pavković smatra da se sadašnja gradska vlast ipak trebala boriti.
"Od aktivista su postali birokrate. Voljela bih da su postali vizionari, pravi lege artis pokret otpora", kaže ona.
I dok veliki projekt 'Manhattan na Savi' nije zaživio, 'Mali Manhattan' preko noći je postao gotova stvar.