U svibnju 2019. godine održali su se izbori za Europski parlament. Donosimo pregled najvažnijih i najzanimljivijih detalja s tih izbora...
Ruža Tomašić ili 'crni labud': Što je u svibnju iznenadilo Plenkovića?
Glavni analitičar HDZ-a Robert Kopal za rezultat na izborima za Europski parlament, na kojima su HDZ i SDP izjednačeni s četiri osvojena mandata, okrivio je "crnog labuda". 'Crni labud je događaj ili fenomen koji ima tri značajke. Jedna je da je atipičan, druga da ima velike posljedice, a treća da ljudi imaju tendenciju da nakon toga pokušavaju naći razlog zašto je on bio predvidljiv, a zapravo nije bio tipičan. Sve tri značajke su u ovom slučaju ispunjene', pokušavao je tih dana objašnjavati Kopal što se dogodilo s rezultatima HDZ-a.
Za većinu neočekivano, mandat na europskim izborima osvojio je bivši sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić sa svojom nezavisnom listom. Lista je dobila 84 765 glasova ili 7,89 posto, a Kolakušić je imao 68 883 preferencijalnih glasova. "Sad imamo kotače, predsjednički izbori bit će karoserija, a onda idemo po motor i mjenjač", rekao je Kolakušić nakon europskih izbora, slikovito misleći na parlamentarne izbore.
Lista 'Suverenista' pod kojom je izašla koalicija HRAST-a, HKS-a, HSP AS-a i UHD-a na krilima odličnog rezultata Ruže Tomašić bila je po broju glasova odmah iza HDZ-a i SDP-a. Koalicija je dobila 91 546 glasova ili 8,52 posto, dok je Ruža Tomašić sama osvojila 69 989 glasova, najviše od svih kandidata na izborima. "Desnica se treba ujediniti", kazala je Tomašić nakon tih izbora, a na tom valu uglavnom iste stranke stale su iza predsjedničkog kandidata Miroslava Škore.
Živi zid je sa 60 847 ili 5,66 posto bio peta lista, a osvojili su jedan mandat. No, zbog tog jednog mandata vrh stranke se raskolio na frakciju okupljenu oko predsjednika stranke Ivana Vilibora Sinčića i njegove supruge Vladimire Palfi s jedne strane i saborske zastupnike Ivana Pernara i Branimira Bunjca s druge strane. Svađa je bila toliko žestoka da su Pernar i Bunjac izašli iz Živog zida. Do raskola je došlo jer se nisu mogli dogovoriti tko će kao zastupnik ići u Europski parlament.
HDZ-ovka Sunčana Glavak u izbornoj noći je držala mandat u Europskom parlamentu samo 30 minuta. U dramatičnoj noći, još u 23 sata HDZ je osvajao 5 mandata no pola sata kasnije, kako su pristizali novi rezultati s izbornih mjesta, HDZ je pao na četiri mandata. Peta na listi HDZ-a bila je Sunčana Glavak. No, njezin peh nije dugo trajao jer je HDZ-ovka Dubravka Šuica postavljena na mjesto potpredsjednice nove Europske komisije pa je i Glavak dobila svoje mjesto u Europskom parlamentu.
Stranka koje je donijela prevagu HDZ-u da oformi zadnje dvije Vlade, Most nezavisnih lista, na europskim izborima nije uspio doći do mandata. Iako su mnogi pretpostavljali da će biti treća politička snaga, stranka Bože Petrova nije prešla prag od 5 posto i dobila je samo 50 257 glasova.
Milan Bandić doživio je težak poraz u Zagrebu i jedan je od najvećih gubitnika izbora za Europski parlament. Unatoč jakoj kampanji, u kojoj je isticao superiornost Zagreba nad ostalim krajevima Hrvatske, Bandiću to nije pomoglo jer je završio daleko ispod izbornog praga s 1,90 posto glasova, a čak ni u Zagrebu nije uspio prijeći izborni prag od 5 posto.
Za razliku od parlamentarnim izborima na kojima građani mogu birati samo liste, na europskim izborima glasovi se mogu davati i kandidatima s liste. Na izborima za Europski parlament najviše preferencijalnih glasova osvojila je Ruža Tomašić (69 989) pa slijede Mislav Kolakušić (68 883) i Biljana Borzan (64 736).
Na izborima za Europski parlament HDZ je u 13 županija osvojio najviše glasova dok je SDP u prednosti u pet županiji i Gradu Zagrebu, a Amsterdamska koalicija i HNS najviše glasova osvojili su u po jednoj županiji.
U 2019. godini održali su se izbori za Europski parlament. Donosimo pregled najvažnijih i najzanimljivijih detalja s tih izbora...