Direktor moskovskog Instituta za strateška istraživanja, kojeg odmilja zovu "Putinov institut", za Nedeljnik podnosi "izveštaj" kako Moskva vidi stanje, pre svega na Balkanu, ali i u celom svetu.
S Leonidom Rešetnjikovim, Veljko Miladinović je razgovarao o pritiscima da Srbija uđe u NATO, odnosu Vlade Srbije sa Zapadom, položaju Srba u Crnoj Gori...
Leonid Rešetnjikov je na ovoj poziciji od 2009. godine. Pre toga je dugo radio za rusku spoljnoobaveštajnu službu, između ostalog bio je šef Uprave za analitiku. U karijeri je zabeležio i službovanje u Beogradu, baš u vreme Titove smrti. Danas kaže da je za Rusiju najvažnije da Rusi ponovo postanu Rusi, a ne Sovjeti - po analogiji jednako je, kaže, važno da Srbi ponovo postanu Srbi.
Da li ste tokom ove posete Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori saznali nešto što niste znali ranije?
- Veliki utisak na mene je ostavio susret s predsednikom Republike Srpske gospodinom Dodikom, imam osećaj da on mnogo trpi za svoj narod i za Srpsku i da zaista želi da sačuva sve to što je postigao. I on izgleda vrlo uveren da to učini.
Prema nekim spoljnopolitičkim analizama, Zapad vrši pritisak da skloni Dodika. Šta Moskva misli ili zna o tome?
- Očigledno je da se predsednik Dodik nalazi pod velikim pritiskom Zapada, i to znaju svi u Moskvi...Dodik pokazuje svoju volju i to je dijametralno suprotno interesima Zapada. Tako Zapad kao iskreni "demokrata" hoće da natera Dodika da se potčini svakoj naredbi.
Kako onda tumačite odnose vlasti u Beogradu sa Zapadom?
- Vlast je izabrala većina srpskog naroda, što znači da ima legitimitet. Ova vlast, po mom mišljenju, sprovodi politiku koju je vodio Josip Broz Tito - da uzmemo što više od Zapada, a da uzmemo i od Rusije. To je tradicionalna politika, nema tu ništa novo. Tako je radio Milošević.
Gde su za Moskvu crvene linije "rusofilstva" za Srbiju? Da li je to ulazak u NATO ili je Moskva povlači i pre ulaska u EU?
- Izvori današnje krize su u Americi i EU. Putovanje u EU je kupovina karte za Titanik. S druge strane, ne možete ući u EU a da ne uđete u NATO. NATO je ključ za ulazak u EU. Za sada je tako...
Da li bi to značilo da bi rakete bile uperene prema Srbiji?
- Nažalost, da...
Rusija je, pre svega svojim kapitalom, prisutna i uticajna u Crnoj Gori. Na koji način ona može da pomogne da se smanje pritisci na srpski narod u Crnog Gori i na Srpsku pravoslavnu crkvu?
- Mene situacija u Crnoj Gori podseća na Ukrajinu. Meni takva mržnja prema Srbima nije jasna. Po mom mišljenju, radi se o jednom narodu, jednom jeziku, jednoj veri. Mislim da smo mi izgubili veru. Mislim na Srbe, Ruse, Bugare, i to je razlog naših podela...
Da li Rusija svojim uticajem može da stane u zaštitu SPC?
- Naša RPC vrlo čvrsto i jasno brani interese SPC u Crnoj Gori, ne priznaje nikakve crnogorske ckrve i nikada ih neće priznati. To je rekao naš patrijarh... Pošto je predsednik Ruske Federacije takođe član Ruske pravoslavne crkve, imaće uvek isti stav o SPC kao naš patrijarh. Podržavamo mitropolita Amfilohija.
Prema vašim analizama, da li su realni strahovi od stvaranja Velike Albanije?
- Na Zapadu postoji veliki strah od stvaranja Velike Srbije, zbog toga je tako agresivna politika Zapada na Srbiju. Otuda i licemerje i dvojni standardi. Oni, da bi sprečili stvaranje Velike Srbije, mogu podstaći stvaranje Velike Albanije. To je ideja Zapada, ne samo albanska. Uvek gledajte ko stoji iza kulisa.
Kako može da se promeni geopolitika Balkana i bivšeg sovjetskog prostora?
- Može, ako mi postanemo Rusi. Ne Sovjeti, nego Rusi koji su postojali i živeli do 1917. godine, tada će se mnogo toga promenili.
Ovde ste "zakačili" i poslednju godinu Titove vladavine...
- To je takođe bio šok za mene. U Sovjetskom Savezu je već bio nemoguć kult ličnosti. Mi smo se, recimo, ismevali Brežnjevu, pričali viceve o njemu. KGB nije mogao ništa da uradi po tom pitanju. Došao sam ovde gde smo mislili da je praznik socijalističke demokratije. Onako kako to stvarno treba da izgleda. A ovde smo naišli na staljinistički kult. Svi su pričali o Titu. Dva meseca nakon što sam došao bio je Dan mladosti. Dali su nam karte za stadion JNA gde je bio slet. Tito je izašao u beloj uniformi, i izneli su njegovu statuu, kao Kim Il Sungovu. Sva omladina se spustila na kolena i zapevali su "Druže Tito, ljubičice bela....". Mislio sam da počinjem da ludim.
Ovako Moskva vidi svet
Južna Amerika - biće pod stalnim pritiskom Amerike koja je posmatra kao svoje dvorište.
Afrika - je gladna, u teškom položaju, iscrtana u veštačkim granicama nacrtanim pedesetih godina. Ona će uvek biti burni kontinent i tu je teško proceniti gde sve mogu da izbiju sukobi.
Sirija - vid pritiska na Rusiju i Kinu. Nastaviće se mešanje u unutrašnje poslove Sirije. SAD, dok god ne proglase pobedu, neće odustati, ili će mnogo izgubiti pa će morati da odustanu.
Ukrajina - poligon za pritisak na Rusiju.
Pacifik - finansijski centar sveta prenosi se s Atlantika na Pacifik, što prati jačanje Kine. Amerika, da bi uspostavila kontrolu u ovom delu sveta, proizvodi sukobe kao vid pritiska na Kinu.
Evropska unija - bez korenitih promena neće opstati.
A ovako Balkan:
Balkan - sadašnje stanje je veštački uređeno i neodrživo na dug period.
Rumunija - pod kontrolom Amerike
Bugarska - pod američkim uticajem, vodiće se borbe oko Južnog toka
Crna Gora - ima vlast koja ne sluša mišljenje svog naroda, a takva vlast ne može dugo da ostane
Republika Srpska - biće pod velikim pritiskom jer ne vodi dovoljno prozapadnu politiku
Kosovo i Albanija - Zapad promoviše ideju Velike Albanije kao kontratežu idejama stvaranja Velike Srbije
Srbija - biće pod velikim pritiskom da uđe u NATO.