Kod Velike Kladuše tisuće migranata pokušavaju se dokopati zapadne Europe najkraćom rutom kroz Hrvatsku od svega 50-ak kilometara. Sva složenost nadzora granice može se vidjeti tijekom samo jedne noći boravka u ophodnji s graničnom policijom kod Maljevca. RTL-ov reporter Zoltan Kabok bio je ondje u noćnoj patroli.
Baza cetingradske granične policije. Ovdje je smješten stožer koji prati razvoj migrantske krize. Iako se sve doima mirno, iza ovih zidova radi se punom parom. U što se uvjerava i prvi čovjek policije, tijekom redovitog radnog obilaska. Gdje su krizne točke na granici dugoj 55 kilometara prema BiH? Za nadzor treba opreme, ali i dodatnih ljudi.
"Naša policija je fleksibilna ona je mobilna i ona se može
rasporediti u vrlo kratkom vremenu tamo gdje je u tom trenutku
najpotrebnije", kazao je ministar unutarnjih poslova
Davor Božinović.
Teku posljednje pripreme upravo za taj raspored duž granice. Noć
zahtjevna za nadzor granice i svatko zadužuje, ono što je
najpotrebnije. Dio uz granicu je slabo naseljen. No s onima koji
ovdje žive policija ima dobru suradnju. Kada su migranti u
pitanju, to je kažu stara usavršena metoda - koja je
polučila rezultata.
"Tu i tamo sam poneke vidio obavijestio sam odmah hrvatsku policiju oni su odmah intervenirali", kaže Milan Jurčević iz Ruševice.
Ništa se ne prepušta slučaju. Nekoliko je prstena osiguranja, a posebno važnu zadaću imaju djelatnici krim-policije. Oni u borbi s krijumčarima nailaze na svakakve bizarnosti. Cijena za to je 500 do čak 5000 eura.
"Bilo je situacija da su krijumčari jednostavno uzeli novac migrantima i postavili su table s natpisom Slovenija, a do Slovenije ima 50-tak kilometara", kaže Nenad Štetić, policijski inspektor.
Promet večeras na ovom mjestu gdje je susjedna BiH udaljena svega stotinjak metara nadziru interventni policajci, iako to nije njihova primarna zadaća uskaču kada zatreba. Sumnjiva su uglavnom kombi vozila, no noću svako treba zaustaviti, ali i biti pripravan. Jer krijumčari su sve agresivniji.
"Takve osobe su spremne na nasrtanje recimo vozila na policijskog službenika kao i uporabu vatrenog oružja s njegove strane. U većini slučajeva su i naoružani", kaže Antonio Flegarić, pripadnik intervnetne policije.
Granica s BiH, ona velika kod Maljevca je osvijetljena i migrantima za prelazak najčešće orijentir. Ovaj prostor između granice Hrvatske i BiH iznimno je teško nadzirati. Prije svega zbog nepristupačnog terena. Više kilometara makadamskih cesta. Terena koji je još uvijek miniran te naravno godišnjeg doba. Kukuruzišta su vrlo blizu granice i većina migranata koristi upravo ovakve prostore da bi se iz BiH dokopali Hrvatske.
No da bi to učinkovito spriječili policija koristi ova vozila. Policijski službenici koji rade namobilnim termovizija rade obavještano osjetlljiv posao. Zato snimamo s leđa. No procedura – nije tajna.
"Putem termovizijskog nadzora vidi se njihovo kretanje tako da je lakše kolegama objasniti gdje su, navigirati kolege u slučaju da isti počnu bježati ili se skriju", kažu nam u graničnoj policiji.
No složit će mnogi uz svu silnu tehniku, najbolji nadzor granice je ovaj. S noge na nogu, i više desetaka kilometara tijekom noći. Najpouzdaniji, ali i i najisrpljujući dio posla smjene koja traje od zalaska do izlaska sunca.