SDP je interpelaciju pokrenuo zbog neuklanjanja spomen-obilježja poginulim pripadnicima HOS-a u Jasenovcu, na kojem stoji sporni natpis 'Za dom spremni'. Predlažu da Sabor izrijekom propiše nedopustivost korištenja tog pozdrava. SDP želi i da Sabor Vladi naredi uklanjanje te spomen ploče u Jasenovcu.
Istekao rok
Interpelaciju je SDP poslao u proceduru još 20. travnja, a tadašnji predsjednik Sabora Božo Petrov ju je dostavio Vladi 2. svibnja.
Ako se Vlada ne očituje o interpelaciji, ona bi se trebala uvrstiti u dnevni red Sabora. Barem tako piše u saborskom Poslovniku, no i članak Poslovnika je prekršen. On propisuje da Vlada mora u roku od 15 dana od primtka interpelacije, izvješće s mišljenjem o interpelaciji dostaviti predsjedniku Sabora.
Iako je rok istekao u srijedu, postojala je mogućnost da Vlada usvoji mišljenje o interpelaciji na sjednici koja se održala dan kasnije, no ni to se nije dogodilo, piše Novi list.
Grbin: 'Čini se da Plenkovića ni saborski Poslovnik ne impresionira'
Autor interpelacije, SDP-ov Peđa Grbin, kaže da zastupnici mogu raspravljati o interpelaciji čak i ako Vlada nije dostavila svoje mišljenje, no dodaje da se predsjednik Vlada Andrej Plenković ipak trebao očitovati.
'Možda će premijer Plenković reći da ga, poput mnogih stvari, niti saborski Poslovnik ne impresionira. Na našu interpelaciju vezanu za najavljenu renacionalizaciju Ine i privatizaciju HEP-a Vlada je početkom veljače dala mišljenje u propisanom roku. Čini se da je Plenkoviću Za dom spremni politički osjetljivija tema nego Ina', rekao je Grbin za Novi list.