Krvavi civili, djeca, žene, nemoćni ranjenici, patnja, bol, katastrofalni uvjeti, ruševine, granatiranje, bombardiranje i opće beznađe koje će i najtvrdokornija srca slomiti i rasplakati, sve to se može vidjeti u rijetko viđenim snimkama koje je objavio HRT u kratkom dokumentarcu o jednom od najpoznatijih simobla stradanja grada Vukovara, vukovarskoj Ratnoj bolnici, danas poznatoj kao Opća županijska bolnica Vukovar.
JNA je granatiranje vukovarske Ratne bolnice, koja je od 2. svibnja zbrinjavala i ranjenike iz Borova Sela, započela 15. kolovoza 1991, a od 24. kolovoza bolnicu bombardiraju i zrakoplovi.
U tri mjeseca opsade grada u bolnicu je zbrinuto 2.500 ranjenika i civila. Izvedeno je oko 1000 operacija, za vrijeme brutalnog svakodnevnog granatiranja.
Prekršene sve Ženevske konvencije
Pritom, JNA i srpske paravojne postrojbe prekršile su sve Ženevske konvencije, a na dušu međunarodne zajednice ide što nije reagirala na molbe iz bolnice u kojoj nije bilo hrane, vode, struje, lijekova, sanitetskog materijala.
Svakog dana u bolnicu, koja je u napadu najgore stradala, pristizalo je između 20 i 60 novih ranjenika, uglavnom civila, žena, djece, a bilo čak i novorođenih beba. Uništena su gornja četiri kata, pa su korišteni samo prizemlje, podrum i atomsko sklonište.
Katastrofalni uvjeti u bolnici
Na snimkama možete vidjeti u kakvom je katastrofalnom stanju bila bolnica. Uvjeti su bili grozni, nije bilo bolesničkih i šok soba, potrebnih lijekova, kao i krvnih derivata. Srećom, neki dobrovoljni davatelji davali su krv za ranjenike.
Uz atomsko sklonište najsigurniji je bio hodnik koji je povezivao staru i novu bolnicu. Uzduž hodnika bili su smješteni pacijenti na krevetima.
JNA ne pušta konvoj Crvenog križa
11. listopada konvoj Crvenog križa trebao je izvući ranjenike, međutim JNA ga nije pustila u grad. Tek je 21. listopada novi konvoj uspio izvući 102 ranjenika. Napadi su se na bolnicu u međuvremenu nastavili. Prosječno je padalo nekoliko stotina granata dnevno.
Do 18. studenog kroz bolnicu je prošlo više od 4000 ranjenika.
A onda su, 19. studenog, u bolnicu ušli pripadnici JNA zatekavši oko 420 ranjenika i bolesnika.
Pogubljeni na Ovčari
Iz bolnice je odvedeno više od 260 branitelja i civila, među njima je bilo i 20 djelatnika bolnice. Pogubljeni su na Ovčari, gdje su iz masovne grobnice ekshumirani ostaci 200 osoba. 60 ljudi se još uvijek smatra nestalima.
Rijetko viđene snimke teških trenutaka možete pogledati na internetskim stranicama HRT-a. Simbol stradanja Vukovara bila je i ostala vukovarska Ratna bolnica, a njezini su liječnici i medicinsko osoblje heroji humanosti.