Umjesto 7.000, dobila 1.500 kuna porodiljne naknade

Jednu mladu majku, koja je radila sve do obaveznog rodiljnog dopusta i koja je u 3. mjesecu trudnoće dobila povišicu, neugodno je iznenadio HZZO. Naime, umjesto 7.000 kuna, dali su joj samo 1.

9.7.2012.
15:46
VOYO logo

Mlada je majka radila u jednoj manjoj tvrtki niz godina, i radila je sve dok nije morala na obavezni rodiljni dopust, 28 dana prije termina porođaja. Još prije toga, kad je bila u trećem mjesecu trudnoće i kad poslodavcu još nije niti rekla da je trudna, dobila je povišicu zajedno s još nekoliko kolega. Plaća joj se popela na 7.000 kuna, te je očekivala da će toliki biti iznos njene porodiljne naknade. No, u svibnju joj je na račun sjelo svega 1.500 kuna.

Zbog revizije bi mogla potpuno izgubiti naknadu

Naime, država, odnosno HZZO, je zaključio da je povišicu mlada majka možda dobila zbog ostvarivanja prava na veću rodiljnu naknadu, koja se isplaćuje iz proračuna. U HZZO-u kažu da čim se utvrdi "da je plaća drastično povećana u odnosu na raniji mjesec, ili se znatno razlikuje od ostalih zaposlenika u tvrtki koji rade na istom poslovima, postoji sumnja da je riječ o fiktivnom povećanju plaće", piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, mlada majka tvrdi da poslodavac za njenu trudnoću u vrijeme podizanja plaće nije niti znao, te da je povišicu dobilo još nekoliko ostalih, pa tako i muških kolega. Da stvar bude gora, postoji mogućnost da, ukoliko HZZO revizijom tako procijeni, u potpunosti izgubi rodiljnu naknadu!

U HZZO-u, naime, kažu da rodilja neće dobiti rodiljnu naknadu u punom iznosu svoje plaće, izračunate na temelju šestomjesečnog prosjeka te plaće, ukoliko se "utvrdi da je plaća namjerno fiktivno povećana". Kažu i da im nije važno to je li poslodavac prije povišice znao da je žena trudna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto kažnjavaju prije nego dokažu prijevaru?

"HZZO-u nije cilj zakinuti niti jednu trudnicu ni majku, ali smo kao korisnici državnog proračuna dužni provjeravati vjerodostojnost podataka i isplata na temelju kojih isplaćujemo naknade", pojasnili su iz HZZO-a, kazavši da podatke o plaći provjeravaju i kod otvaranja bolovanja zbog komplikacija u trudnoći ili stupanja na rodiljni dopust ubrzo nakon zaposlenja, kod zaposlenja strankinja, kao i kod "povećanja plaća uz isti odrađeni fond sati, odnosno kod nerazmjernog povećanja plaće u odnosu na ostale radnike kod istog poslodavca u periodu prije odlaska na bolovanje ili rodiljni dopust".

"Znam da nisu sve rodilje poštene, da ima fiktivnog zapošljavanja zbog ostvarivanja prava na naknadu, kao i žena koje si u vlastitim obrtima povećavaju plaću kako bi ostvarile veću rodiljnu naknadu. No zašto nas se sve trpa u isti koš, stavlja pod povećalo i kažnjava malom naknadom kad nam je novac najpotrebniji, i prije negoli se dokaže eventualna prijevara?", komentirala je mlada mama iz okolice Rijeke, koja će morati svoje ostvareno pravo dokazivati, a tijekom revizije primati puno manju rodiljnu naknadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo