Liječnik iz Splita koji je pod istragom, prijavljen je 22 puta u anketi o korupciji u zdravstvu koju je dva tjedna provodila Udruga za promicanje prava pacijenata s gotovo 300 odgovora sudionika.
Uz njega, deset je puta prijavljeni liječnik iz zagrebačke bolnice, a među onima koji su primali mito su i dvojica liječnika koji su istodobno i političari.
Mito i korupcija u zdravstvu? DA - pokazali su rezultati ankete Udruge za promicanje prava pacijenata.
"Dobili smo 3 imena koja su se istakla, prednjači ime koji je osumnjičeni u KBC Split, zatim ga slijedi jedan drugi iz zagrebačke bolnice s 10 prijava i još jedan iz KBC Split s 3 prijave", rekla je Jasna Karačić, predsjednica hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.
Imena liječnika neće otkrivati, a sve će ujutro predati USKOK-u na daljnje postupanje. Kažu anketa je anonimna, ali pacijente upozoravaju da je svaka lažna prijava kazneno djelo.
"Češći iznos koji se spominje je od 1000 - 5000 eura. Maksimalni iznos za jedno je bio 6000 eura, ali prosjek je 3000 eura", otkrila je Karačić.
O mitu i korupciji u zdravstvu - građani poručuju:
"Nisam davao nikad nikome, po pričanjima da i sumnjam da ima poštenih koji to ne rade."
"Jeste ikad čuli da je neki liječnik primio mito? Ne, nisam čuo. Pročitao možda da."
"Novac nikad. - Jeste vi osobno nekad dali čokoladu, bombone? zašto ne? Da, da. To je znak pažnje. To nije mito."
"Da vam netko kaže da vas ne bi primili dok ne date novac - što bi učinili? Isto što i svi mi. Platili bi."
Liječnika s najviše prijava iz Zagreba, kako doznajemo, pacijenti ne terete i za nesavjesno liječenje, drugim riječima - nije pustio pacijente da čekaju dok ne plate.
"Osuđujem svaku korupciju, a poglavito u zdravstvu gdje su zdravlje i životi u pitanju i mislim da to treba policija sve istražiti i onda postupiti prema zakonu. Ne znam koga se spominje, treba provjeriti.", rekao je ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Mito su, prema prijavama, primila i dvojica liječnika političara.
Iz Udruge bolničkih liječnika zalažu se za nultu stopu tolerancije na korupciju, ali kažu - ovo nije način.
"Ono što mi definitivno gledamo kao problem je to što je to anonimna anketa. Ovdje nema načina da se provjeri jesu li liječnici koji su prijavljeni od bolesnika, od ljudi koji uopće nisu bolesnici ili od strane svojih kolega liječnika", rekla je Ada Barić Gregurević, predsjednica hrvatske udruge bolničkih liječnika.
Poručuje: nije na Udrugama da rješavaju problem nego to treba država sustavno rješavati.
"Ovo se pretvorilo u hajku i pretvorilo se u linč, bez nekakvog cilja. Možda je ideja bila plemenita i dobra. Morate imati na umu ako se netko lažno prijavi i ime i prezime tog liječnika iziđe van - ta karijera je gotova", zaključila je Barić Gregurević
U anketi je prijavljen i medicinski tehničar koji je uzimao novac za liječnika, a s obzirom na broj prijava iz Udruge pacijenata upozoravaju da ovaj problem postoji na razini cijele Hrvatske.