REKTOR ZATVORIO VRATA: /

Boras ne pušta novinare 17 redakcija na važnu sjednicu Senata Sveučilišta

Image
Foto: PIXSELL

I ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak pozvala je Sveučilište da sjednicu Senata otvori za javnost jer se, rekla je, ne radi se samo o izboru koji je važan za Senat,

16.2.2018.
13:16
PIXSELL
VOYO logo

Kandidati za rektora Sveučilišta u Zagrebu predstavljaju u petak na izvanrednoj sjednici Senata toga najvećeg hrvatskog sveučilišta svoje programe ali, u skladu s odlukom sveučilišne uprave, to se događa iza zatvorenih vrata što je suprotno dosadašnjoj izbornoj praksi.

Čak sedamnaest medijskih redakcija zatražilo je odobrenje za praćenje današnje sjednice Senata Sveučilišta u Zagrebu, no rektor Damir Boras ostao je neumoljiv i to nije dopustio. Svoje programe iza zatvorenih vrata predstavljaju jedina dvojica kandidata za rektora, Boras i Damir Bakić, profesor na Prirodoslovno-matematičkome fakultetu. I sam Bakić zatražio je da sjednica Senata bude otvorena za javnost, međutim novinari su obaviješteni da će nakon završetka sjednice biti održana konferencija za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ministrica traži da sjednice budu otvorene

Tim povodom oglasila se i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak pozvavši Sveučilište da sjednicu Senata otvori za javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne radi se samo o izboru koji je važan za Senat, nego i za cijelu Hrvatsku. Najveće sveučilište u Hrvatskoj osim ogromnog potencijala ima i jasnu javnu odgovornost. Apeliram da sjednice budu otvorene i da javnost ima pristup informacijama", rekla je Divjak, a prenosi N1.

Član Senata prof. dr. Gvozden Flego izjavio je novinarima prije početka sjednice da je riječ o presedanu za Sveučilište te da "nikako ne može proniknuti u takvu odluku sveučilišne uprave i u njezine 'hermeneutičke' razloge". Smatra da su novinari spriječeni u obavljanju svoje dužnosti da obavještavaju javnost o svim relevantnim događajima, a za njega je izborni postupak za čelnika Sveučilišta neosporno takav događaj.

Novinari su za izjavu zamolili i dekanicu Filozofskoga fakulteta zagrebačkoga Sveučilišta Vlastu Vlahović-Štetić koja također smatra da je riječ o presedanu. Vjeruje da su na Sveučilištu potrebne korjenite promjene, a na pitanje misli li da su programi oni koji će odlučiti o izboru rektora, Vlahović-Štetić ocijenila je kako su oni važan, ali ne i jedini, čimbenik za odluku.

Kandidat za rektora Damir Bakić novinarima je pak izjavio da je za njega od presudne važnosti otvaranje Sveučilišta javnosti i javnosti Sveučilištu što je, podsjetio je, i nit vodilja njegova izbornog programa. Istaknuo je da su u njegovu izbornom programu naglasci i na većoj izvrsnosti znanstveno-istraživačkog rada na Sveučilištu te poboljšavalju uvjeta studiranja i položja cijele akademske zajednice. Novinare je zanimalo i je li Bakić pozvan na konferenciju za novinare koju je Ured za odnose s javnošću zagrebačkoga Sveučilišta najavio po završetku sjednice Senata, a Bakić je odgovorio kako ga nitko nije pitao ništa o mogućem sudjelovanju na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

HND osudio Borasov postupak

Zahtjevu redakcija da im se omogući praćenje postupka izbora novog rektora Sveučilišta u Zagrebu pridružilo se i Hrvatsko novinarsko društvo.

"Unatoč apelima da se to ne čini, portiri nisu danas pustili izvjestitelje na sjednicu Senata Sveučilišta u Zagrebu na kojoj je u 12 sati počela procedura izbora novog rektora, javili su s mjesta događaja novinari HND-u. HND osuđuje taj postupak rektora Damira Borasa, koji je i jedan od dvojice kandidata, i ponovo traži da se novinarima omogući neometano izvještavanje sa sjednice u sljedeći petak, jer je to u javnom interesu. Rektoru Borasu je u četvrtak uputilo apel 16 novinarki i novinara iz isto toliko redakcija (broj je u međuvremenu narastao na 17), čemu se pridružio i HND, zahtijevajući da im se dopusti ulazak na današnju sjednicu Senata na kojoj svoje programe predstavljaju kandidati za rektora, kao i na sjednicu Senata u petak, 23. veljače, na kojoj će se tajnim glasovanjem birati rektor", priopćeno je iz HND-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
VELIK INTERES: /

Novinari diljem zemlje traže da im Sveučilište u Zagrebu omogući da izravno prate izbor rektora

Image
VELIK INTERES: /

Novinari diljem zemlje traže da im Sveučilište u Zagrebu omogući da izravno prate izbor rektora

Image

Rektor Boras odbio sve apele i preporuke

"U cilju profesionalnog izvještavanja, novinari 16 redakcija traže od Izbornog povjerenstva za provedbu postupka izbora rektora da novinarima omogući izravno praćenje sjednica Senata", stoji u jučer proslijeđenom zahtjevu novinara sveučilišnom Izbornom povjerenstvu.

Odgovarajući na zahtjev novinara, predsjednik Izbornog povjerenstva Enes Midžić kazao je kako je odluka o otvaranju sjednice za javnost prije svega na tijelima Sveučilišta - Sveučilišnom savjetu, Senatu, Proširenom rektorskom kolegiju i samom rektoru. Stoga je Midžić dao preporuku rektoru Borasu da na odgovarajući način omogući novinarima praćenje izbornog procesa, no ovaj se o tome nije očitovao već je ponovio da će nakon sjednice Senata biti održana konferencija za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo