RAZOČARANI HRVAT U NJEMAČKOJ: /

'Plakao sam i tresao se. Ne nasjedajte na bajke o savršenom poslu!'

Image
Foto: Thinkstock, KatarzynaBialasiewicz

Svakodnevno čitamo tužne vijesti o autobusima koji iz Hrvatske odvoze ljude u 'bolji život', koji ovdje ne mogu dočekati.

29.1.2017.
19:47
Thinkstock, KatarzynaBialasiewicz
VOYO logo

Redakciji RTL-a javio se čitatelj koji je opisao dramu kroz koju je prolazio na jednom poslu u Njemačkoj.

Image
GASTARBAJTERI SE VRAĆAJU KUĆI: /

'U Njemačkoj sam radio od jutra do sutra i svima sam bio dužan'

Image
GASTARBAJTERI SE VRAĆAJU KUĆI: /

'U Njemačkoj sam radio od jutra do sutra i svima sam bio dužan'

Njegovu potresnu priču prenosimo u cijelosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne znam odakle da krenem pisati, a da vas sve navedem da pročitate ovaj tekst. Prije šest mjeseci sam došao u Stuttgart živjeti i raditi, a nakon samo par dana od moga dolaska našao sam posao u DORMERO hotelu sa 4 i pol zvjezdice. Potpisao sam ugovor sa Standard Premium Servicesom na šest mjeseci, a moj je posao bio da čistim sobe (zimmerreiniger). Navedena agencija za čišćenje soba je bila mnogima poznata kao veoma otvorena i prihvatljiva nama Hrvatima, Srbima, Rumunjima, Bugarima i Afroamerikancima koji su dolazili u inozemstvo raditi a nisu znali njemački jezik. Na razgovoru za posao je nama većini rečeno (a tako i piše u ugovoru) da je radno vrijeme od 8 do 14.30 a do 15 svi radnici trebaju napustiti zgradu i blizinu hotela i hotelskog dvorišta. Nakon samo tri, četiri prva radna dana u tome hotelu + ubrajam i svoje mnoge prijatelje koji su radili sa mnom, posao bismo završavali u 17, 18 sati, a dolazili bismo kući samo na tuširanje, jelo i spavanje te buđenje sljedeći dan u 6 i u 7 bismo odlazili na posao gdje bi nas dočekali s listama od 20-22 sobe i to sve na 2-3 kata što je previše posla jer bismo 'mi svi' morali završiti posao u 14.30. No, ovo je samo početak ljudi moji", piše.

Plaća svaki mjesec sve manja

"Što je vrijeme više odmicalo, radnici (ubrajam i sebe jer sam I JA RADIO U TOM HOTELU) su počeli dobivati masovno puno soba, nedjeljom bismo znali doći kući oko 19 ili 20 sati, a sutradan bi nas opet čekalo isto. Kada je stigao kraj mjeseca i kada moramo dobiti svoju plaću, kada bismo otišli na prokleti bankomat da podignemo svoju plaću, mogli smo i znati što nas očekuje, nitko, ponavljam, ALI NITKO nije dobio veću plaću od 1100€. Moja prva plaća iznosi 1034€, druga malo manje, treća isto tako itd. Cura koja je radila u tom hotelu i koju poznajemm otišla je dolje u ured i pitala kada će biti plaća jer žena ima dijete kod kuće, mora kupiti kartu, platiti stan, mora se hraniti... Isti dan je dobila otkaz kada je uljudno pitala kada će sjesti plaća. Druga cura je bila bolesna, otišla je kod doktorice i dobila bolovanje od nekoliko dana, takva bolesna je došla na posao da preda to bolovanje šefu, a sljedeći dan je dobila pismeni otkaz od Standard Premium Servicesa. Svaki prekovremeni sat radnicima u tom hotelu NISU PLATILI, platne liste je rijetko tko dobio nakon tridesetog pokušaja ispitavanja: mogu li dobiti svoje platne liste?!? Sve to još više pogoršava situaciju kada je djevojka, radnica iz tog Dormero hotela, otišla provjeriti koliko ona ima pravo na povrat poreza. Gospođa za pultom joj je rekla da ona uopće nije prijavljena, da je nema u sustavu, da je doslovno radila za ZRAK", piše ogoršeni čitatelj i podsjeća kako je do njih radnika došla šokantna ispovijest jedne cure koja je radila u toj agenciji, a koju su također prenijeli hrvatski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je, tvrdi, a o čemu je i pisala, doživjela istu situaciju u tom hotelu – nije bila plaćena kako je pisalo, nije završavala s poslom kako piše u ugovoru, radnici u uredu na nju su vršili pritisak i nije imala pravo reći niti jednu riječ.

'Ni u Njemačkoj se ne poštuju ugovori'

"Navedena osoba iz tog teksta, citiram inicijale J.Ž., je prije tjedan dana došla u taj hotel kada sam ja još radio. Zbog velikog broja reklamacija ona je bila zadužena da napravi reda u svim hotelskim sobama. Ulazila bi nama čistačima u sobe, govorila bi da moramo čistiti od poda do stropa, ispod kreveta, iza sofe koju jedva odmaknem od zida, pranje i ribanje sa četkom, čišćenje lajsni itd. Jednu sobu bismo završili za sat vremena, a imamo na listi po 20 generalnih soba. Provjeravala bi svaki kutak, sve bi nadzirala i za svaki krivi postupak bi slala pismene opomene kući. JE LI TO NORMALNO? NIJE! pogotovo za Njemačku, gdje se standardi i zakoni moraju poštivati, gdje svakog radnika moraš platiti onako kako piše u ugovoru!", žali se.

'U samo pet dana nas sedam je dalo otkaz'

"Navedena J.Ž. koja je visokoobrazovana (valjda), u cipelama na petu, ugodnog izgleda i mnogih iskustava u tom poslu čistačici je u lice rekla 'AJDE MARŠ, IDI' samo zato što je rekla da od umora ne može skidati silikonske gume na vratima od tuš kabine. U samo pet dana nas sedam je dalo otkaz. Ja sam 27. siječnja u 16.17 sati predao ključeve i listu, okrenuo se i otišao jer sam ostavio svaki djelić energije u tim sobama. Mnogo puta sam se počeo tresti pa čak i plakati u sobi da me nitko ne vidi jer sam se plašio hoću li imati vremena da uopće jedem išta kada dodem kući, hoću li se moći čuti sa svojom obitelji ili hoću li pasti u nesvijest pri odlasku s posla. Ja vas svim srcem MOLIM da ovaj tekst dijelite dalje, šaljite kome god znate, jer se ovo kriminalno djelo mora zaustaviti dok nisu nastradali i ostali koji rade u tom hotelu ili koji će tek doći jer će im piti krv i energiju na slamčicu, robovat će za ništa, uništit će ga kao osobu i izgubit će svaki smisao za privatni i društveni život. Zato sherajte ovo da nitko više od nas ne nasjeda na uvjerljive priče i bajke o Standard Premium Servicesu koji ima radnike i u Stuttgartu, Münchenu, Frankfurtu itd. Ovo se mora zaustaviti", poručuje na kraju dramatičnog pisma razočarani gastarbajter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo