U tijeku je akcija Hrvatske liječničke komore (HLK) i Hrvatskoga liječničkog sindikata (HLS) uz podršku HUBOL-a i većine većih liječničkih udruga i institucija pod geslom ''Hoću raditi zakonito'' u sklopu koje će se u iduća dva mjeseca prikupljati potpisi liječnika za povlačenje suglasnosti za prekovremeni rad, odnosno rad dulji od 48 sati tjedno.
- RTL otkriva: Koliko prekovremenih sati su liječnici odradili u četiri godine. 2019. bi mogla biti rekordna
- Liječnici prikupljaju potpise protiv prekovremenog rada: 'Vladi dajemo dva mjeseca da nešto riješi'
- Liječnički sindikati razgovarali s Plenkovićem: Vlada idući tjedan predlaže rješenje za prekovremene sate?
Liječnike i liječnice se tom akcijom poziva na usklađivanje rada s važećim zakonima Republike Hrvatske koji definiraju maksimalno dopušteni broj prekovremenih sati na 180 godišnje.
Liječnici su, podsjetimo, nezadovoljni jer već dugo čekaju na izmjene Zakona o reprezentativnosti koje bi im omogućile da sami pregovaraju o radnim i materijalnim pravima. Stoga traže strukovni kolektivni ugovor ili Zakon o plaćama liječnika.
Iz HUBOL-a su ustvrdili kako je ''iznimno zanimljivo da
upravo dok traje akcija,
ravnatelj najveće zdravstvene ustanove u Hrvatskoj, s najvećim
brojem liječnika šalje službeni dopis s formularom kojim bi
liječnici trebali dati pristanak na prekovremeni rad iznad
zakonom definiranih okvira''.
''Kako su liječnici u navedenoj ustanovi radili do sada? Zašto se samo liječnike poziva na potpisivanje takve privole? Je li ravnatelj te iste ustanove znao da su njegovi djelatnici do sada kršili zakon? Zašto je baš u ovom trenutku važna papirnata 'pokrivenost', odnosno pokušaj izbjegavanja odgovornosti upravljačkih struktura zbog ovih višegodišnjih kršenja zakona? Je li potpis liječnika da će protuzakonito raditi uopće prihvatljiv, zakonski moguć i jesu li tim potpisom voditelji ustrojbenih jedinica i ravnatelji ustanova oslobođeni odgovornosti zbog protuzakonitog rada djelatnika?'', pitanja su na koja iz HUBOL-a traže odgovore.
Tvrde i da im ''uz ovu situaciju u KBC-u Zagreb, pristižu informacije od brojnih liječnika iz različitih ustanova o tome da uprave bolnica i voditelji pojedinih odjela, klinika i zavoda ucjenjuju liječnike koji ne žele potpisati pristanak na rad iznad zakonom dopuštene granice''.
Vodstvo HUBOL-a istaknulo je da javno proziva i osuđuje ovakvo postupanje odgovornih osoba te upozorilo: ''Ucjene nadređenih, osim što se ubrajaju u prisilu i zlostavljanje, predstavljaju i krajnje nelegitiman i zlonamjeran način organizacije rada liječnika, nositelja zdravstvenog sustava''.