Radnici Uljanika su od danas ponovo u štrajku, te su najavili blokadu dva službena ulaza u brodogradilište Uljanik. Prolaz u pulsko brodogradilište moguć je jedino kroz manji ulaz na bulevaru, kroz koji ne mogu proći ni vatrogasna vozila ni hitna služba.
Radnici su zavarili kapiju na glavnom ulazu i kapiju Otok, javlja Glas Istre.
- Čačić: 'Sve što su Hrvati prošle godine zaradili, sad bi trebali dati Uljaniku! To je van svake pameti!'
- Radnici 3. maja ponovno apeliraju: 'Hitno isplatite plaće i omogućite završetak brodova'
- IDS-ovci pozvali Vladu: 'Donesite već sutra odluku o restrukturiranju Uljanika'
Time žele još jednom napraviti pritisak na vladu, a ovo je simbolično "stavljanje ključa u bravu", koje bi radnici svakako htjeli izbjeći.
Predsjednik Sindikalnog odbora za opstojnost 3. maja JurajŠoljić izjavio je da je radnicima iščekivanje rješenja postalo izuzetno teško te je poručio svima koji odlučuju o sudbini tog brodogradilišta da se konačno slože, donesu neku odluku i prekinu višemjesečnu agoniju trećemajaca.
"Ako premijer Plenković, ministri i koalicijski partneri imaju odgovornost prema ostatku Hrvatske, gdje su tu radnici 3. maja i Uljanika, zar mi nemamo pravo na dostojanstvo. Sedam mjeseci čekamo da netko riješi pitanje 3. maja. Gospodo, gdje vam je odgovornost prema ovim ljudima, prema meni radniku?" upitao je Šoljić.
Naglasio je da su radnici dovedeni u sadašnju situaciju zbog neaktivnosti države. "Zar moramo svi otići iz Hrvatske, ovo je i naša domovina, ne vaša, ovi ljudi žele ostati raditi ovdje. Složite se već jednom, donesite odluku, kakva god bude, ali nek se prekine agonija," kazao je.
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je u Bruxellesu da će se odluka o Uljaniku donijeti nakon što se obave još neki razgovori, među inim, i konzultacije s europskim partnerima te da se pritom mora voditi računa o svim aspektima.
"U ovom trenutku moramo voditi računa o svemu, o brodogradnji, o pravima radnika, o političkoj, ekonomskoj, financijskoj, socijalnoj, regionalnoj i europskoj dimenziji i u konačnici donositi odluke koje moraju biti sagledane i kroz širu sliku. Ako gledate da je jedan od glavnih prioriteta fiskalna konsolidacija, izlazak iz postupka prekomjernog proračunskog manjka i prekomjernih makroekonomskih neravnoteža, svi pozitivni gospodarski pokazatelji, što je bitno zadržati", rekao je Plenković novinarima pa podsjetio radnike:
"To nisu bila jamstva za brodove, za što smo u prosincu, siječnju, veljači i početkom ožujka isplatili 3,1 milijardu kuna, nego sanacijsko jamstvo u iznosu od 716 milijuna kuna, pokušaj da se ide u restrukturiranje. Taj pothvat nažalost nije uspio, nije bio verificiran ni od naših resora, ni od strane Europske komisije."