sastanak Poslovnog savjeta /

Radnici Uljanika će dobiti svoje plaće? Uprava tvrdi da se razrađuje model za isplatu

Image
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

Uprava i Poslovni savjet posebno su analizirali utjecaj aktualne situacije na odnose s brodovlasnicima

26.8.2018.
15:10
Dusko Marusic/PIXSELL
VOYO logo

Pronalazak modela za isplatu plaća svim radnicima u što kraćem roku osnovni je prioritet svih uprava i direktora Uljanika, priopćeno je sa sastanka Poslovnog savjeta Uljanik grupe održanog u nedjelju u Puli. 

Uprava je u stalnoj komunikaciji i suradnji s državnim institucijama i na toj se platformi razrađuje mogući model za isplatu plaće i premoštenje financiranja do početka programa restrukturiranja, kaže se u prriopćenju za javnost iz Ureda korporativnih komunikacija Uljanik grupe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Budući da je za realizaciju istog ključna podrška državnih institucija uključenih u izradu Programa restrukturiranja, uvjereni smo da ista postoji jer je Program restrukturiranja integralni dio, odnosno drugi povezani korak nakon rescue aid kredita, a što je sve jasno definirano u odlukama Vlade iz veljače ove godine."

Uprava i Poslovni savjet posebno su analizirali utjecaj aktualne situacije na odnose s naručiteljima, odnosno brodovlasnicima te je zaključeno kako brodovlasnici na određenim gradnjama imaju svoje direktno ugovorene strane servisere i montažere opreme za svoj dio gradnje broda, a ti ljudi nisu ni radnici ni kooperanti Uljanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Poštujući legalan štrajk, te isključivu nadležnost Štrajkaškog odbora, uvjereni smo da nikome nije u interesu nanositi štetu brodovlasnicima u dijelu u kojem se ničim ne zadire u tijek i nastavak zakonitog štrajka radnika Uljanika" - zaključili su iz Uljanik Grupe.  

Miletić: Hrvatska brodogradnja ovisi isključivo o Vladi

Predsjednik Istarskog demokratskog sabora (IDS) Boris Miletić rekao je u nedjelju na izvanrednoj konferenciji za novinare u Puli kako je IDS siguran da Uljanik, 3. maj i brodogradnja u Hrvatskoj imaju budućnost i da ona danas ovisi o Vladi, od koje očekuje da "odmah promijeni svoj odnos prema Uljaniku, a ne da se ponaša kao da Uljanik, Pula i Istra nisu dio Hrvatske".

Rješenje ove mučne situacije oko neisplate plaća radnicima Uljanika isključivo je u rukama Vlade, rekao je Miletić i dodao da od Vlade ne traži nikakav specijalni tretman, već samo da za Uljanik napravi ono što je napravila za ostale hrvatske tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prioritet Vlade treba biti isplata plaće, a ne stečaj. Vlada je naprasno počela  kalkulirati svojim obećanjima i počela spominjati najgoru moguću opciju odnosno stečaj, čime je izigrala Uljanik, radnike i Istru," rekao je Miletić. Nepojmljivo mu je da Vlada, "za razliku od ostalih hrvatskih tvrtki koje je spašavala, ne želi spasiti Uljanik i prijeti stečajem".

Poručio je da IDS ne želi ugasiti brodogradnju kako bi se na toj lokaciji gradili hoteli i smatra to "najbesmislenijim podmetanjem koje kruži ovim prostorima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nama je Pula bez Uljanika nezamisliva, Uljanik je sastavni dio identiteta Pule i Istre. Vlada treba samo omogućiti radnicima, koji ne traže milostinju, da i dalje rade i grade gospodarstvo i budućnost Istre i Hrvatske," kazao je Boris Miletić.

Naglasio je da članovi Uprave, Nadzornog odbora i direktori Uljanika nisu, niti su ikad bili kadrovi IDS-a odnosno članovi te stranke i potvrdio je da je IDS angažirao odvjetnika i da će protiv svih koji su, kako je rekao, "plasirali takve lako provjerljive i utužive laži" pokrenut sudski postupak.

"Pokušaj nekih pojedinaca da tešku muku radnika Uljanika iskoriste za svoje niske interese jadni su i degutantni. To su jednostavno besmislice kojima se ova ružna situacija pokušava politizirati i odmaknuti od onih koji situaciju mogu riješiti, a to je država odnosno Vlada," poručio je Miletić dodavši kako se IDS  nikada nije miješao u rad Uprave odnosno u poslovanje Uljanik grupe.   

Potpredsjednik IDS-a Valter Flego kazao je kako isplata plaća, a ne stečaj trebaju i moraju biti prioritet Vlade jer, kako je rekao "160 godina rada, tradicije, znanja i ponosa ne mogu se tek tako baciti u vjetar".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve su se hrvatske vlade do sada hvalile izvozom brodova koji su gradili radnici Uljanika, a danas, kada treba pomoći tim istim radnicima, Vlada ne reagira i skriva se. Stečaj za nas nije opcija, tražimo da se radnicima riješi isplata plaća koju su zaradili i da Uljanik nastavi graditi brodove," poručio je Flego podsjetivši kako je Uljanik jedino brodogradilište u Hrvatskoj koje nikad nije sanirano državnim novcem.  

Odgovarajući na pitanje novinara treba li po njemu Uprava odstupiti, predsjednik IDS-a Boris Miletić kazao je kako je sama uprava nedvosmisleno poručila da će "čim se nađe novi kapetan, rado kormilarenje tim brodom prepustiti novoj upravi" i time jasno istaknula kako prihvaća dio odgovornosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoje tri ključna dionika u ovome procesu. Jedan je Uprava, drugi je Vlada a treći strateški partner. Jedino oni mogu sačuvati brodogradnju i omogućiti joj održivost," ustvrdio je Miletić.

Odgovarajući na pitanje novinara, rekao je kako se politika nije miješala prilikom odabira strateškog partnera.

"Dok sam ja na čelu ove stranke Uljanik je za IDS isključivo brodogradilište, nikakva hotelska tvrtka. Uljanik grupa nije poslala nikakav zahtjev Gradu Puli za izmjenom prostornog plana, a važećim prostornim planom i važećim generalnim urbanističkim planom područje Uljanika je brodograđevna luka," zaključio je Miletić dodavši kako "ne može predvidjeti što će sutra Uljanik tražiti od grada Pule". 

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo