RADNA SNAGA JOŠ UVIJEK SE TRAŽI: /

Ugostitelji po sezonce krenuli u BiH, nude plaću od 1000 eura

Image

Predsjednik Ceha ugostitelja Dubrovnik Ante Vlašić zadovoljan je što je država proširila kvote za radnike iz stranih država.

5.3.2018.
16:40
VOYO logo

Do početka turističke sezone u Hrvatskoj ostalo je manje od mjesec dana, a brojni se hotelijeri i ugostitelji još uvijek nisu ekipirali. Tako se u bosansko-hercegovačkim medijima pojavljuje sve više oglasa u kojima hrvatske tvrtke traže sezonske radnike u turizmu.

Javljaju da će ovoga tjedna hotelska kuća Sheraton Dubrovnik Riviera Hotels iz Srebrenog na tržištu rada u BiH ponuditi radna mjesta kuhara, voditelja restorana, šefa dvorane, konobara, pomoćnih radnika u kuhinji, sobarica, pomoćnih radnika, spasioca… Tamošnji mediji pišu da se kao najniža plaća spominje tisuću eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Ceha ugostitelja Dubrovnik AnteVlašić zadovoljan je što je država proširila kvote za radnike iz stranih država.

"Ove je godine za turističko-ugostiteljske djelatnosti za razliku od prethodnih predviđeno oko 4600 dozvola na razini cijele države, a samo za ugostiteljske djelatnosti predviđena je mogućnost zapošljavanja 1400 radnika. U tu kvotu ne bi trebao upadati plan suradnje između Ministarstava rada Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koji bi trebali potpisati sporazum o slobodnoj razmjeni radne snage između ove dvije države. Ideja je tu, načelni dogovor je postignut, ali još nije potpisan sporazum. To bi se trebalo dogoditi tijekom ovoga mjeseca, a to bi bitno olakšalo dovođenje radnika iz te zemlje. Stoga apeliram na našu Vladu da se to što prije riješi", kaže Vlašić u razgovoru za Dubrovački vjesnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkriva da je i dalje stanovanje najveći problem dubrovačkih poslodavaca jer nema dovoljno kvalitetnih smještajnih kapaciteta za radnike.

"Prilično je to teško jer se stanovi iznajmljuju turistima i onda su samim tim cijene izuzetno visoke i ne možemo sebi to priuštiti. U startu moramo djelatnicima plaćati 30 do 40 posto veću plaću. Ipak se nešto kreće jer je Vlada ove godine dobro reagirala i konačno su nakon dugog niza godina prihvatili da se trošak smještaja sezonskih zaposlenika stavlja u trošak poslovanja. Dosad je to bilo obrnuto, obračunavalo se kao plaća u naravi na što smo mi morali plaćati doprinose. Tako ako bismo plaćali radniku smještaj tisuću kuna, nas bi to došlo mnogo više", poručuje Vlašić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo