Doneseno je šest zaključaka. Jedan od njih je da se pregovori završe ovog tjedna. U suprotnom će Hrvatski liječnički sindikat započeti prikupljati kuvertirane liječničke otkaze, nakon čega će uslijediti kolektivni otkazi ugovora o radu.
Također su nezadovoljni dinamikom kolektivnih pregovora koji traju duže od mjesec dana. Traže da se pregovori odvijaju svakodnevno i u kontinuitetu, a do postizanja dogovora i potpisivanja novog kolektivnog ugovora nastavljaju sa štrajkom. Sve ovo upućuje na radikalizaciju štrajka koji traje već 48 dana, potvrdio je za Hrvatski radioIvica Babić.
Ostojić uvjeren da će kolektivni pregovori završiti do petka
Za današnjeg boravka u Požegi ministar zdravlja Rajko Ostojić je kazao da mu je žao što se sa sindikatima nije pregovaralo tijekom kolovoza i rujna kao što se sada pregovara jer bi kolektivni ugovor davno bio potpisan.
"Mišljenja sam i optimist sam da možemo do petka završiti pregovore jer postoji dobra volja, a i ključna smo načela usuglasili, a to je da se prekovremeni sati svakog radnika, ne samo liječnika, moraju evidentirati i platiti, a što se tiče ostalih prava svi imaju pravo da se njih bore", poručio je ministar iz Požege.
Sukob Babić-Avberšek
"Mi smo definitivno dogovorili kolektivni ugovor. Pitanje pripravnosti i rada po pozivu smo raspravili. Kamen spoticanja je gospođa Spomenka Avberšek. Imam osjećaj kako ministar i njegova pregovaračka ekipa žele riješiti taj problem i privesti pregovore kraju", kazao je predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić.
Ministar zdravlja Rajko Ostojić izjavio je kako je dogovoreno da će se svaka pripravnost i rad po pozivu precizno evidentirati, analizirati i plaćati kao prekovremeni rad. To su potpuno jasna pravila igre po uzoru na Njemačku i Austriju, dodao je.
Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek poručila je da ništa neće potpisivati dok se kriteriji ne ujednače za svih 72.000 zaposlenih u zdravstvu. Ustvrdila je kako Babić traži da se kolektivnim ugovorom poboljšaju uvjeti rada za samo 5.700 liječnika od njih 12.600, koliko ih je ukupno u sustavu, za što bi trebalo izdvojiti oko 300 milijuna kuna godišnje.
I dok oni pregovaraju, liste čekanja rastu. Prema Babićevim riječima, u nekim su bolnicama porasle i do 40 posto, a prema riječima ministra zdravlja Rajka Ostojića 20-25 posto. Ministar je prošli tjedan izjavio da će biti potrebno od šest do devet mjeseci da bi se stanje vratilo u normalu.