S prvim danom rujna kreće useljenje studenata u studentske domove, ali će život u domu ove akademske godine biti malo drukčiji nego prije. Naime, zbog poskupljenja energenata studenti više neće moći sami birati temperaturu grijanja, već će se ona ograničiti na 22 ili 23 stupnjeva Celzijevih.
Studentski centar Split već je najavio da će sukladno smjernicama Vlade za uštedu energije u domovima biti regulirana temperatura grijanja u rasponu od 18 do 21 stupanj, a hlađenja na 25 stupnjeva. Istovremeno su splitski studenti, koji se ne mogu prilagoditi ovakvom režimu grijanja i hlađenja zamoljeni da na vrijeme osiguraju neku drugu vrstu smještaja te su upozoreni da je upotreba mobilnih električnih uređaja za grijanje i hlađenje u domovima strogo zabranjena. Takvu najavu mjere štednje u splitskom Studentskom centru objašnjavaju činjenicom da su energenti u zadnjih pola godine poskupjeli više od 300 posto, a mjere štednje uvode se kako cijene stanarine u domu ne bi rasle.
Ravnatelj Studentskog centra Rijeka, Goran Manestar, objašnjava za Novi list da riječki Studentski centar još nije u problemu kao splitski, ali problem postoji i s mjerama uštede morat će se krenuti.
Grijanje na 22, 23 stupnja
"Nemamo takav problem jer još smo pod ugovorom stare nabave. Kilovatsat plaćamo nešto preko 1,80 kuna, dok je u Splitu to 3,50 kuna. Međutim, taj ugovor završava u veljači iduće godine i ukoliko nas ne stave u sustav kućanstva, bit ćemo u velikom problemu. Iz tog razloga već sada krećemo s uštedama i morat ćemo ograničiti grijanje u sobama na 22 ili 23 stupnjeva Celzijevih. Neećmo ići na ograničenja koja uvodi Split, ali ne možemo više ni dopustiti da svatko u sobi regulira grijanje kako želi, što je bio slučaj do sada", najavljuje Manestar.
Kaže i da su studentski centri u Splitu i Dubrovniku prvi išli na sklapanje novih ugovora za električnu energiju zbog čega su se i prvi našli na udaru povećanja cijene od 300 posto. Riječkom Studentskom centru to se pak dogodilo prilikom sklapanja novog ugovora za isporuku plina.
"Mi smo prvi sklopili ugovor za plin i izdvajanja za taj energent, koji koristimo samo za pripremu prehrane, te smo prvi dobili uvećani račun za 500 posto. Umjesto dosadašnjih 130 tisuća kuna na godinu, plin sada plaćamo 920 tisuća kuna. Stoga očekujemo i da će nas u veljači, kod sklapanja novog ugovora, po pitanju električne energije čekati znatno veće cijene," zaključuje Manestar.