Ipak, krećemo lagano. Za zagrijavanje – poljoprivreda. Svakih godinu-dvije naši se poljoprivrednici skupe na cestama i prosvjeduju. Najčešće je to oko cijene pšenice ili cijene mlijeka. No oni, zaposleni na svojim njivama i u svojim stajama, očito nisu svjesni koliko je poljoprivreda nama visoko na listi prioriteta. Na to ukazuje broj državnih institucija koje se njome bave. Pa imamo:
(a) Odbor za poljoprivredu u Saboru, (b) Vijeće za poljoprivrednu politiku pri Vladi, (c) Ministarstvo poljoprivrede, (d) Povjerenstvo za dodjelu dugogodišnjeg zakupa na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske za poljoprivrednu proizvodnju, (e) Agenciju za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, (f) Agenciju za poljoprivredno zemljište, (g) Hrvatsku poljoprivrednu agenciju, (h) Hrvatsku poljoprivrednu komoru, (i) Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo, (j) Institut za poljoprivredu i turizam, (k) Poljoprivrednu savjetodavnu službu i (l) Poljoprivredni institut.
Veseli ratari
Ako nakon ovoga niste uvjereni da je Hrvatska ustvari zemlja veselih ratara i niste dobili želju da barem vikendom sjednete na traktor i odete negdje nešto izorati samo zato jer možete, onda za vas više nema šanse i bolje vam je da se odselite iz Hrvatske. Najbolje negdje gdje za poljoprivredu nisu ni čuli. Monako, naprimjer.
Ali stvarno. Zar je Hrvatskoj zaista potrebna posebna Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju? Zašto onda nemamo i posebnu agenciju za plaćanja u turizmu i gradskom razvoju? Ili industriji i šumarstvu? Posebnu agenciju za plaćanja u kišobranarstvu? Ili još neku apsurdniju kombinaciju? I zar nam uz Hrvatsku poljoprivrednu agenciju, recimo, stvarno trebaju i posebna poljoprivredna komora, poseban centar za poljoprivredu i posebna agencija za poljoprivredno zemljište? I je li nam uz Poljoprivredni institut potreban još i Institut za poljoprivredu (i turizam)? (Usput budi rečeno, imamo i zaseban Institut za turizam.)
Informatizacija
I taman kad ste povjerovali da je ovakva opsjednutost poljoprivredom konačni dokaz da se još uvijek nalazimo u 19. stoljeću, mi ćemo vas uvjeriti da ste u zabludi. Čime? Informatizacijom.
Država u kojoj većina vodećih političara ne samo da ne zna otvoriti elektroničku poštu, nego nije niti sigurna je li tog vraga sigurno držati kod kuće, ima: Odbor za informiranje, informatizaciju i medije (u Saboru), Povjerenstvo za koordinaciju informatizacije javnog sektora, Upravu za e-Hrvatsku, Nacionalno vijeće za elektroničko poslovanje, Agenciju za elektroničke medije i još, za svaki slučaj, Agenciju za poštu i elektroničke komunikacije. Ima toga, naravno, još, ali se skrivaju unutar raznih ministarstava, agencija i ureda.
Birokracija postoji radi birokracije
I kako onda, pitate se, unatoč tih šest agencija i ureda, kod nas caruje papir? Kako to da se ništa ne može riješiti digitalnim putem, kao što bi bilo za očekivati, više od 40 godina nakon izuma e-pošte? Podsjetit ćemo vas samo na ono što smo već ustanovili – birokracija postoji radi birokracije. Ne radi vas. A kako to izgleda, vidjet ćete u idućih nekoliko primjera u kojima smo izdvojili ono najzabavnije.
Recimo da vaš gradić odluči raspisati koncesiju za neki komadić lokalne plaže i u vama se probudi poduzetnički duh i javite se na natječaj. Znate li da za takve slučajeve imamo i nešto što se zove Stručno tijelo za ocjenu ponuda za koncesije na pomorskom dobru? A ako, sačuvaj bože, odlučite na svoju ruku napraviti nešto na toj plaži nakon što dobijete koncesiju, ne morate brinuti o policiji ili ministarstvima ili inspekcijama jer Hrvatska ima čak i posebno Povjerenstvo za praćenje izvršavanja odluka i ugovora o koncesijama na pomorskom dobru.
Ili vas, nakon što riješite svoje muke s koncesijom, zabrine hoće li one tisuće i tisuće radnika koji su bili izloženi azbestu tijekom radnog vijeka uspjeti naplatiti svoju odštetu za to? Ma, ne brinite. U Hrvatskoj o tome računa vodi Povjerenstvo za rješavanje odštetnih zahtjeva radnika oboljelih od profesionalne bolesti zbog izloženosti azbestu.
Povjerenstva za žalbe, žalbe, žalbe, žalbe...
Niste zadovoljni nečim trećim? Ni tu nema problema. Jer iz nekog, bez sumnje opravdanog, razloga imamo i, pazite sad: Povjerenstvo za žalbe (biljno zdravstvo), Povjerenstvo za žalbe (morsko ribarstvo), Povjerenstvo za žalbe (poljoprivredni reprodukcijski materijal), Povjerenstvo za žalbe (prostorno uređenje i gradnja), Povjerenstvo za žalbe (šumski reprodukcijski materijal), pa sasvim posebno Povjerenstvo za žalbe (uvoz šumskog reprodukcijskog materijala), onda i Povjerenstvo za žalbe (veterinarstvo), Povjerenstvo za žalbe (vinogradarstvo i vinarstvo) te Povjerenstvo za žalbe (zaštita kulturnih dobara). Sveukupno devet nekakvih povjerenstava za žalbe. Pa se žalite.
Čekajte, ima još...
I kako sve to skupa polako prelazi granice zdravog razuma, samo ćemo vam još nabrojati neke institucije, urede i povjerenstva koji su tu oko nas:
Nacionalno povjerenstvo za malo i lako oružje Nacionalno povjerenstvo za Frankofoniju Nacionalno vijeće za vode Vijeće za vodne usluge Hrvatsko vijeće za suradnju s Međunarodnim hidrološkim programom i Operativnim hidrološkim programom Povjerenstvo za praćenje rada Komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo Povjerenstvo za pripremu i početak rada Muzeja Domovinskog rata Povjerenstvo za suzbijanje sive ekonomije Savjet inicijative Partnerstva za otvorenu vlast Savjet za populacijsku politiku Nacionalni preventivni mehanizam za sprečavanje mučenja i drugih okrutnih, neljudskih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja Povjerenstvo za besplatnu dodjelu strane robe Povjerenstvo za izgradnju Spomenika neovisnosti Povjerenstvo za željeznice Partnersko vijeće za Jadransku Hrvatsku Partnersko vijeće za Sjeverozapadnu Hrvatsku Partnersko vijeće za Središnju i Istočnu (Panonsku) Hrvatsku Komisija za provedbu postupaka javnih natječaja za davanje državnih lovišta u zakup Agencija za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom
...i tako dalje, i tako dalje, i tako dalje, bez konca i kraja.
Sutra, u posljednjem dijelu serijala "Hrvatska koju ne poznajete", zadnjim snagama ukazat ćemo vam na razmjere brige naše države za fondove Europske unije. Da, baš one fondove za koje svi kažu da ih ne iskorištavamo ni približno dovoljno. Donijet ćemo vam još nekoliko bisera (poput, naprimjer, ovih dana osnovanog Stalnog povjerenstva za provedbu integracije stranaca u hrvatsko društvo) i onda vas sa suzom u očima i nadom u srcu ispratiti da odete čekati tamo u neki dugačak red, pred neki šalter.