PITANJE BIH /

Puljić i Kovač suglasni da Hrvati u BiH moraju biti ravnopravni a država u središtu interesa EU

Image

Puljić je u izjavi novinarima istaknuo kako se ne može zanemariti ozbiljnost pitanja kako u BiH ostvariti jednaka prava

22.3.2017.
20:04
VOYO logo

Vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić i predsjednik Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora Miro Kovač suglasili su se u srijedu u Sarajevu kako je nužno nastaviti inzistirati na rješavanju statusa hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini u cilju osiguranja njegove pune jednakopravnosti s drugim narodima u toj zemlji. 

"Posebno smo zahvalni hrvatskim predstavnicima u Europskom parlamentu što su u Europi prezentirali da i mi (Hrvati) u BiH postojimo i da Europa ozbiljno računa da treba riješiti pitanja u BiH", kazao je kardinal Puljić nakon sastanka s Kovačem koji je u Sarajevu boravio i kao sudionik Rose-Roth seminara Parlamentarne skupštine NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puljić je u izjavi novinarima istaknuo  kako se ne može zanemariti ozbiljnost pitanja kako u BiH ostvariti jednaka prava, posebice nakon svih preinaka koje su u proteklim godinama urađene na Daytonskom sporazumu.

"Cilj je doći do onoga što se u tom ugovoru potpisalo, da je to (BiH) federacija i da se nađe modus izbornog zakona u kojemu će Hrvati imati pravo birati svoje predstavnike u vlasti", kazao je vrhbosanski nadbiskup.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostvarenje jednakopravnosti, kako je kazao, ključno je i za opstanak Hrvata u BiH a da oni odlaze razvidno je iz činjenice kako je posljedni blagoslov kuća pokazao da je katolika koji su uglavnom u Hrvati u BiH manje za 15 tisuća u odnosu na prethodnu godinu.

Kovač je istaknuo kako Hrvatska u odnosu na BiH ima dvostruku obvezu i to kao sujamac Daytonskog sporazuma ali i kao država koja mora skrbiti o Hrvatima koji žive u susjednoj zemlji. Hrvatska vlada, kako je kazao, svoje obveze ispunjava izdvajajući sredstva za pomoć Hrvatima u BiH ali i djelujući na diplomatskom planu.

"Nakon devet godina ponovo je postavljeno pitanje BiH na Europskom vijeću", podsjetio je Kovač ističući kako se to dogodilo zalaganjem hrvatskog premijera Adreja Plenkovića

Potvrdio je kako je o stanju u BiH i osobno razgovarao u Sarajevu s članovima Parlamentarne skupštine NATO-a prenoseći im kako je ta zemlja "u trbuhu EU" pa Unija ne može zanemariti tu činjenicu. "Hrvatska sada svoje partnere u EU senzibilizira i motivira. Ne može biti da neke druge sile imaju više utjecaja u BiH od same EU i Hrvatske. To je nedopustivo", kazao je Kovač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je kako mora postojati aktivniji pristup Hrvatske s ciljem da BiH uđe u EU kao punopravni a "ne kao drugorazredni član u okviru neke zapadnobalkanske asocijacije". Najavio je kako će se Hrvatska za to odlučno zalagati kao što će se zauzimati i za ravnopravnost Hrvata.

Komentirajući prijepore unutar BiH oko koncepta federalizacije BiH Kovač je kazao kako su bespotrebna etiketiranja jer je svima jasno da je BiH već po svom ustroju federacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Europskom se parlamentu konstatiralo ono što već znamo", kazao je Kovač pozvavši na provedbu odluka Ustavnog suda BiH i dosljedno poštivanje koncepta federalnog uređenja države koji je realnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo