Sva tijela koja se bore protiv financijskog kriminaliteta, poreznih utaja i korupcije, kontinuirano se mora osnaživati i međusobno povezivati, poručili su danas iz Mosta.
Navode i kako reorganizacija ne smije ići na štetu učinkovitosti njihova rada već isključivo na njeno povećanje.
Porezni USKOK ne smije biti vraćen pod Poreznu upravu
"Baš kao što je 2001. godine iz Državnog odvjetništva izdvojen USKOK, radi efikasnije borbe protiv organiziranog kriminaliteta i korupcije, tako je 2015. godine iz sustava Porezne uprave izdvojen Samostalni sektor za otkrivanje poreznih prijevara, popularno nazvan Porezni USKOK, kao specijalizirano tijelo unutar užeg dijela Ministarstva financija. Cilj je bio brže postupanje u otkrivanju velikih utajivača i lakša komunikacija s više drugih državnih tijela istodobno. I rezultati su se u svega godinu dana itekako ostvarili - od strane USKOK-a procesuirani su predmeti teški oko milijarde kuna", stoji u priopćenju Mosta.
Ministar Zdravko Mariću razgovoru za N1 televiziju kazao je kako je prirodnije da "porezni USKOK bude vezan uz Poreznu upravu".
Most smatra da bi vraćanje tog sektora u glomazni sustav Porezne uprave "značilo smanjenje učinkovitosti rada i brzine postupanja što ne bi doprinijelo jačanju i boljoj učinkovitosti Poreznog USKOK-a".
"Loša je poruka da se jedno tijelo koje svoj posao obavlja dobro, umjesto tehničkog i kadrovskog ojačavanja, vraća u veliki sustav iz kojega je prvotno izdvojeno, jer se smisao i svrha takve specijalizacije itekako pokazala kroz ostvarene rezultate. Postavlja se pitanje kome je u interesu vratiti sve na staro, iako se novo rješenje pokazalo kvalitetno i dobro?", stoji u priopćenju Mosta.
Reforma javne i lokalne uprave izravno utječe na život građana
Mostova ministrica uprave Dubravka Jurlina Alibegović komentirala je pak činjenicu da su se protivnici reforme javne uprave, a posebice lokalne samouprave, odnosno sustava županija, okupili pod skutima predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, koja se zalaže za opstanak županija.
Alibegović je za Večernji list istaknula da da ta reforma mora ići jer je ona strateški cilj. Važna je, nastavila je, kako bi se postiglo učinkovitije trošenje javnog novca i kvalitetnija usluga koju pružaju općine, gradovi i županije te tijela na nacionalnoj razini.
"Reformom javne i lokalne uprave izravno se utječe na život građana i poduzetnika koji su istovremeno u dvije uloge; poreznih obveznika koji plaćaju usluge koje im pruža javna i lokalna uprava i onih koji kroz demokratski proces imaju pravo birati na lokalnoj i nacionalnoj razini", rekla je Alibegović.
GRABAR-KITAROVIĆ PORUČILA: Smanjivanje broja županija destabiliziralo bi državu&
Nužno rezanje broja županija
"Uz dužno poštovanje predsjednici, moramo slušati struku i prihvatiti brojke koje će analiza pokazati", rekao je Mostov zastupnik Miroslav Šimić. Iako su i HDZ i SDP protiv smanjivanja broja županija, u Mostu vjeruju u dogovor.
Naime, kažu oboje, u pregovorima prije sastavljanja Vlade takvu su reformu na koncu podržale obje opcije, i SDP i HDZ. No, dok se HDZ cijelo vrijeme protivio ukidanju županija, SDP je pristao na smanjenje njihova broja.
Alibegović je u studiji koju je izradila još dok je bila na Ekonomskom institutu zaključila je da bi trebalo ukinuti dvije trećine svih jedinica lokalne uprave jer su skupe i neodržive. Iz Mosta su pak dolazile informacije kako bi postojeću 21 županiju trebalo zamijeniti pet do sedam većih županija.
Sukob i na relaciji premijer - predsjednica
U kontekstu sve češćih sukoba u Vladi nije naodmet spomenuti i da je jučer potvrđen novi šef SOA-e , kojeg je na to mjesto predložio premijer Tihomir Orešković, iako je opće poznato da je šef HDZ-a Tomislav Karamarko odavna bacio oko na tu poziciju, odnosno htio je da njegova stranka odluči tko će biti čelnik SOA-e. Tako su Markićevo potvrđivanje izglasali oporba i Most, dok je HDZ bio protiv.
Predsjednica Grabar-Kitarović, s druge strane, jučer je nazvala , Markićeva prethodnika, "osobnim ", a kasnije istog dana dobila je po tom pitanju pljusku od premijera: procurilo je kako Orešković planira Lozančiću ponuditi mjesto savjetnika u Vladi.
Kako god, u gotovo svakom segmentu vladajuće koalicije postoje nesuglasja i pomanjkanje sposobnosti za dogovor o ključnim reformama koje se kane poduzeti pa se tako i danas, više od 100 dana od konstituiranja ove Vlade, i dalje najviše razglaba o - kadroviranju.