Za Hrvatsku, osim koronavirusa, 2020. godina protekla je i u znaku potresa. To je na sve ostavilo psihičke posljedice, a povrh toga mnogi roditelji se pitaju kako pomoći svojoj djeci da prebrode strah koji su zbog potresa doživjeli.
Kako pomoći djeci?
Djeca mogu posebno teško doživjeti prirodne katastrofe i osjećati posljedice u danima i mjesecima nakon. Psiholozi Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba izradili su publikaciju "Djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa". Autori publikacije su psiholozi Poliklinike: prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, Krešimir Prijatelj i Mia Roje Đapić.
U njoj roditelji mogu pročitati kako najbolje pomoći djeci. Važno je kod djece stvoriti osjećaj sigurnosti, a to se može učiniti okruženjem poznatih osoba, sigurnim predmetima i evociranje sretnih sjećanja.
Preporučuje se smanjiti djetetovu izloženost medijskim izvještavanjima o potresu. Također važno je razgovarati s djetetom na koji način možete pomoći drugima, to će u djeci dovesti do osjećaja smisla. Važno je provjeriti djetetovo znanje o potresu, ali i omogućiti mu da se čuje sa svojim vršnjacima i provjeri kako su oni nakon potresa.
Psiholozi preporučuju da se djecu potiče na razgovor o osjećajima, kao o izražavanje emocija kroz igru ili crtanje. Roditelji bi trebali djetetu odgovoriti na postavljena pitanja i naglasiti pozitivne strane teških iskustva kao što su potres, a to su zajedništvo, empatija i solidarnost. Roditelji također ne bi trebali zaboraviti na sebe, te i sami imati podršku.
Na dječji oporavak nakon potresa u velikoj mjeri utječe kako se sa stresom suočavaju njegovi roditelji i skrbnici. Nakon potresa dobro je potražiti socijalnu podršku obitelji, prijatelja ili organizacija koje se bave humanitarnim radom.
Cijelu publikaciju možete ovdje.