Aktivisti Centra za mirovne studije (CMS) u četvrtak su uoči Vladine sjednice članovima Vlade na Markovu trgu dijelili proglas kojim prosvjeduju protiv organiziranja vojnog mimohoda u povodu 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije Oluja, traže obustavljanje mimohoda te ocjenjuju da to nije dostojanstvena proslava Oluje.
Tvrde da je pozornost vladajućih, predsjednice Republike i predsjednika Vlade, usmjerena na obilježavanje godišnjica vojnih akcija, a ne na uspješnu izgradnju mira u Hrvatskoj.
Iz Centra za mirovne studije traže i reagiranje institucija, a prvenstveno, kako kažu, političkih aktera na svakodnevno vraćanje u prošlost militarističkom retorikom.
"Oluju treba proslaviti dostojanstveno, ali vojni mimohod ne znači dostojanstvenu proslavu. Vojni mimohod se pokazao kao totalni promašaj i vidimo da je on ponovno podijelio hrvatsku javnost, ponovno imamo tko će doći u Zagreb, a tko u Knin", rekao je Gordan Bosanac iz CMS-a, na konferenciji za novinare održanoj na Trgu svetoga Marka.
Ustvrdio je da je vojni mimohod za Oliju 'proizveo međunarodni skandal'.
"Zahladili su odnosi s pojedinim zemljama i mislim da je to pouka koju bi naša Vlada trebala naučiti - nikako ne koristiti militarističke, vojne manifestacije da bi se prisjećali onoga što se dogodilo u ratu", izjavio je Gordan Bosanac.
CMS kao alternativu Vladi nudi da se prisjeti mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, 'procesa u kojem je Hrvatska dobila svoj puni suverenitet, u kojem nije počinjen niti jedan ratni zločin'.
"Taj mirovni proces koji je jedan od najvećih uspjeha hrvatske politike i UN-a je potpuno zanemaren, niti jedna politička stranka ga se ne sjeća niti vidimo ikakve obljetnice. Idemo se sjetiti mirne reintegracije, a malo se odmoriti od Oluje", rekao je Bosanac.
(Foto: Patrik Macek/PIXSELL)
Predstavnici CMS-a ispred Vlade su stajali s transparentom Rat je završio te su članovima Vlade dijelili proglas pod nazivom Rat je gotov: Ne vojnom mimohodu.
U proglasu se, uz ostalo, ostalog pitaju kako će vojni mimohod doživjeti turisti koji će doći u Hrvatsku.
Aktivisti Centra za mirovne studije smatraju da je vojni mimohod odraz slabosti i nezrelosti društva te da bi novac potrošen na vojnu paradu i mimohod trebao biti uložen na programe razmjene mladih kroz koje će 'steći znanja o interkulturalnosti, izgradnji mira i nenasilju'.
"Niti 20 godina nakon rata nismo puno naučili kako ratno iskustvo iskoristiti da se rat ne ponovi", tvrdi se u proglasu u kojem CMS poziva hrvastke građane, Katoličku crkvu i druge vjerske zajednice, političke stranke, organizacije civilnog društva, sveučilišta - da 'jasno i glasno osude organizaciju vojnog mimohoda'.
Dodaju kako je vrijeme da se kaže 'stop zabrinjavajućim pojavama militarizacije društva'.
(Foto: Patrik Macek/PIXSELL)