PROPALA SMJENA REKTORA BORASA: / On na sjednici opet napadao medije da pišu gluposti, o aferama ni riječi

Image

Sjednica Senata Sveučilišta u Zagrebu počela je u petak u kino dvorani Studentskog centra, a na sjednici se raspravljalo o kompleksnom stanju na Sveučilištu

12.3.2021.
14:05
VOYO logo

Sjednica Senata Sveučilišta u Zagrebu počela je u petak u Studentskom centru s jedinom temom - stanje na tom najvećem hrvatskom sveučilištu, koja bi pak trebala obuhvatiti više aktualnih tema, a prvi put nakon gotovo godinu dana održava se uživo i to na preporuku Sveučilišnoga savjeta. Riječ je o dugoočekivanoj sjednici na kojoj će Senat, koji broji 70 članova, uživo raspravljati o više kriznih situacija s kojima se suočava to sveučilište na kojemu je u tijeku 351. godina kontinuirane sveučilišne nastave koju pohađa gotovo 70 tisuća studenata.

Naime, također nakon gotovo godinu dana bez održane sjednice, 12. veljače ove godine sastao se Sveučilišni savjet zagrebačkoga Sveučilišta koji je zatražio, a rektor Damir Boras prihvatio, da će sjednicu Senata o stanju na Sveučilištu u Zagrebu sazvati u roku od mjesec dana, uz preporuku da se sjednica održi uživo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DAMIR BORAS: /

'Sveučilište nije dobilo prekršajni ni optužni prijedlog Državnog inspektorata'

Image
DAMIR BORAS: /

'Sveučilište nije dobilo prekršajni ni optužni prijedlog Državnog inspektorata'

Propala inicijativa o razrješenju rektora

Telegram prenosi da je na početku sjednice rektor Damir Boras stavio na javno glasanje pitanje hoće li se u dnevni redu uvrstiti točka o njegovom razrješenju. Na sjednici je bilo prisutno 68 od 70 članova Senata, 13 senatora je bilo za uvrštenje te točke u dnevni red, 4 suzdržano, a ostali su bili protiv.

Pojedini dekani uoči sjednice dali su izjave. Siniša Opić, dekan Učiteljskog fakulteta smatra da je situacija na Sveučilištu dobra. "Uvijek može bolje, ali stanje je dobro", poručio je Opić i rekao da danas nije u pitanju smjena rektora, već opće stanje na Sveučilištu. Dekan Fakulteta hrvatskih studija, Pavo Barišić rekao je da su "čekali gotovo godinu dana da možemo na ovakvoj sjednici raspravljati uživo", naglasivši da su se neke stvari dugo gomilale zbog čega je "rasprava neophodna".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neven Jovanović, profesor s Filozofskog fakulteta smatra, pak, da rektor Boras i njegova uprava ne rade dobro, a dekan Veterinarskog fakulteta, Nenad Turk smatra da je "sazrelo vrijeme da se postavi pitanje odgovornosti rektora Borasa". Turk je dodao da nije zadovoljan stanjem na Sveučilištu s obzirom da brojne afere.

U nastavku sjednice je, prema pisanju Telegrama, rektor Boras govorio o svojim, ali i uspjesima svoje uprave, ne osvrčući se tako ni na jednu aferu. Također, rektor je senatorima rekao da "oni koji pišu po novinama nemaju pojma" te dodao da mediji "pišu gluposti i obmanjuju javnost". Telegram sa Senata doznaje i da je Boras odbio odgovoriti na sva relevantna pitanja koja opterećuju Sveučilište i koja uvjetuju, kako su rekli senatori, "ovu krizu upravljanja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Održavanje sjednice potaknuo ministar Fuchs

Održavanje sjednice sveučilišnoga savjeta potaknuo je pak početkom veljače ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs pozivajući se na Statut Sveučilišta po kojemu je Savjet zagrebačkoga Sveučilišta nadležan, među ostalim, sazvati Rektorski kolegij ili sjednicu Senata te staviti na dnevni red određena pitanja.

Kako se očekuje, pod temom "Stanje na Sveučilištu" moguća je rasprava o mnogim temama koje su izazvale isto toliko reakcija. Među njima su, aktualne teme poput prijavljenih slučajeva spolnog uznemiravanja i zlostavljanja na nekoliko fakulteta zagrebačkoga Sveučilišta. Stanje na Filozofskom fakultetu (FFZG), odnosno dugotrajna kriza upravljanja na tom fakultetu također je jedna od 'vrućih tema', kao što je i ona o statusu zaposlenika nakon navršene 70. godine života, a najeksponiranija osoba je prorektor AnteČović. S tim u vezi, sveučilišni savjet zatražio je da sveučilišna uprava pripremi popis zaposlenika sveučilišta koji su rođeni 30. rujna 1950. ili ranije, zajedno s pojašnjenjem pravne osnove po kojoj su u radnom odnosu i to za sljedeću sjednicu savjeta koja bi se trebala uskoro održati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ulasku na sjednicu u Studentskom centru (SC) zagrebačkoga Sveučilišta članove Senata dočekalo je nekoliko studenata koji su mirno prosvjedovali, a među istaknutim transparentima bili su i "Šutnja nije zlato", "Ima nas dovoljno" i "Stop nasilju nas Sveučilištem".

Image
Image

Sastanak Senata Sveučilišta u Zagrebu. Raspravljat će o stanju na Sveučilištu, ali i potencijalnoj smjeni rektora Damira Borasa.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo

Još iz rubrike