Knighthead Capital Management službeno se predstavlja kao fond specijaliziran za ulagačke prilike u posebnim situacijama, kada dođe do problema zbog kreditne sposobnosti u različitim industrijama.
Bivši ministar gospodarstva Goranko Fižulić kazao je kako se zapravo radi o ‘strvinarskom fondu’ te spomenuo kako Agrokorove korporativne obveznice takvi fondovi naveliko kupuju.
Fižulić naglašava kako Knighthead Capital Management početkom ove godine nije bio vlasnik korporativnih obveznica koncerna, već da ih je kupio tek kad su njihove cijene drastično pale zbog krize u Agrokoru,
Tako su ušli i u vjerovničko vijeće. Međutim, do danas nisu prestali prijepori o kontroverznoj ulozi Knigtheada. Sam Ivica Todorić više puta je napao fond, ističući kako će zbog njega Agrokor biti prodan u bescjenje, a optužio je i Antu Ramljaka kako namješta bilance da bi pogodovao fondu.
S Ramljakom se sastao tek niži analitičar
No Tom Wagner, suosnivač i jedan od voditelja portfelja u Knightheadu, tvrdi upravo suprotno. Priznao je kako se 30. ožujka, i prije donošenja lex Agrogora njihov djelatnik sastao s Ramljakom, no tek niži analitičar koji se sastao s mnogim gospodarstvenicima kako bi razjasnio ozbiljan pad dionica Agrokora.
"Ja sam osobno prvi put upoznao Antu Ramljaka 10. travnja. Ni na tom sastanku, ni bilo kojom drugom prilikom nismo s Ramljakom niti bilo kojim njegovim kolegom razgovarali o izradi lex Agrokor." komentirao je Wagner za Jutarnji list.
Bili smo spremni sve financirati
Obveznice su počeli kupovati još u siječnju. " Tijekom ožujka već smo bili najveći imatelji obveznica Agrokora, što smo i ostali do primjene lex Agrokor. Da smo znali za netočnosti u financijskim izvješćima i potrebu za materijalnim prilagodbama, ne bismo kupili obveznice", kaže Wagner, dodajući kako su i u roll-up kreditu sudjelovali sa 170 milijuna eura
"Važno je napomenuti da je Knighthead jamčio financiranje ukupnih sredstava i stavio to na raspolaganje svim zainteresiranim stranama. To znači da bi Knighthead financirao i cjelokupni kredit u slučaju da ostale zainteresirane strane nisu odlučile sudjelovati", objasnio je.
Ukratko, ističe kako je upravo Knighthead spasio Agrokor. Bez njih, tvrdi, Agrokor bi bio likvidiran "Sjetite se da u prva tri mjeseca 2017. nije bilo nikakve komunikacije iz Agrokora, nije bilo tekućih financijskih podataka, a postojali su navodi o financijskim nepravilnostima. Prije usvajanja lex Agrokor bilo je i strahova od nekontrolirane likvidacije.
Nitko osim nas nije htio financirati Agrokor
Unatoč tim rizicima, dali smo prijedlog za financiranje po super senior statusu jer smo shvatili da je riječ o hitnom pitanju. Dobavljači su očajnički trebali likvidnost. Zalihe u Agrokoru bile su znatno ispod normalnog stanja. Knighthead je jedini bio voljan dati novi kredit Agrokoru kada su se svi ostali povukli. Agrokor nije mogao naći novo financiranje kada smo mi intervenirali. Upravo zahvaljujući tom novom kreditu dobavljači su mogli biti plaćeni i poslovanje Agrokora moglo se nastaviti.
Da se super senior transakcija nije dogodila, vjerujemo da bi Agrokor bio likvidiran. Smatramo da je super senior financiranje koje su osigurali postojeći vjerovnici uklonilo velik dio rizika s kojima su se suočili Agrokor, njegovi dobavljači i kupci." zaključuje Wagner.