Tri sindikata okupljena u Vertikalu obrazovnih sindikata pozdravljaju dogovor između vladajućih i zdravstvenih djelatnika po kojem se ukidaju dodaci za vjernost službi od 4, 8 i 10 posto te ih zamjenjuju oni od 4 i 2 posto za "dodatak za odgovornost". No, upozoravaju da djelatnici u zdravstvu ne smiju biti više vrijedni od onih u obrazovanju te od Vlade traže da krajem kolovoza sjednu za stol te počnu pregovarati o povećanju plaća i u tom sektoru.
Je li riječ o preizbornom potezu?
"Nadamo se da je ovaj porast plaća u zdravstvu dakle posljedica ekonomske promišljenosti i principijelnih političkih odluka. Ne smijemo niti pomisliti da se radi o politikantskom kupovanju glasova pred izbore, a još manje da Vlada jedne Republike vodi politiku na temelju osobnih utjecaja, politiku u kojoj zdravstveni lobi u Vladi osigurava interese svoga sektora, ne vodeći nikakvog računa o obrazovanju ili, primjerice, devastiranoj javnoj upravi, ili pak o načelnim opredjeljenjima Vlade (primjerice, najavljenoj promjeni sustava plaća na tragu uklanjanja nepravdi među sektorima). Ne smijemo niti pomisliti da je Vlada pala toliko nisko da ovim načinom honorira osobu 'zaslužnu' za razbijanje sindikalne scene", stoji između ostalog u priopćenju koje potpisuju predjednici Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja i Sindikata hrvatskih učitelja
Rast plaća u zdravstvu pokazuje da država ima novca
Poručuju da se ponovno unosi nered i nejednakost u sustav plaća, baš kao što su to pred izbore činile hadezeovske vlade.
"Ponovno se honoriraju baš oni sektori koji s plaćama stoje najbolje, a zapostavljaju sektori koji su uvijek bili na margini. To su razlozi zbog kojih je prosvjeta najčešće bila u štrajku. Nadamo se da neće opet. Raduje nas da ovaj rast plaća pokazuje da Država ima novaca, suprotno svim dosadašnjim lamentacijama vlasti. Ako ga ima za jedan sustav, mora ga imati i za drugi sustav", kažu sindikalisti.
Ako ne bude dogovora - ide se u štrajk
Zbog svega s Vladom traže pregovore o plaćama za obrazovni sektor.
Predsjednik Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić, pak, kazao je za Danas.hr da su prosvjetari spremni i za štrajk u slučaju da se ne postigne dogovor o većim plaćama.
"To je normalan slijed, prvo sjedamo za stol, a ako se ne dogovorimo uslijedit će pritisak pa i štrajk", kazao nam je Ribić.